Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W Warszawie główne uroczystości państwowe

W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Niemcy POLSKA II wojna światowa ZSRR Adolf Hitler agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza HISTORIA Warszawa

"Nazistowski reżim został pokonany, ale Polska nie odzyskała pełnej suwerenności". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 r.

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Westerplatte

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Stalin zrobił to samo w 1941 roku

Ukraińska armia poinformowała, że 6 czerwca 2023 roku Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. Podobnego typu operację Sowieci przeprowadzili w 1941 roku podczas wojny z Niemcami. Rozkaz Józefa Stalina doprowadził do śmierci tysięcy niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Adolf Hitler Władimir Putin wojna na Ukrainie Dniepr Chersoń Ukraina

Rządy wzorowane na systemie radzieckim. Stalinizm nad Wisłą (1946-1955)

Powszechnie uważa się, że stalinizm w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - z połączenia się Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej w grudniu 1948 roku. Ale Stalin instalował u nas swoje władztwo od ponownego wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczpospolitej w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  PZPR PRL historia Polski stalinizm komunizm Bolesław Bierut Stefan Wyszyński

Rosyjska propaganda znów w natarciu. Wypowiedź przewodniczącego Dumy o Polsce kontra fakty historyczne

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził w opublikowanym na Telegramie oświadczeniu, że Polska musi zostać ukarana za "zdradę pamięci historycznej" dotyczącą wyzwolenia naszego kraju przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej. Wołodin zażądał od Polski 750 miliardów dolarów i oddania ziem zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja II wojna światowa Kreml PRL Armia Czerwona komunizm stalinizm

Polityka Stalina wobec Polski między lipcem 1941 a grudniem 1943 roku

Niemcy, 13 kwietnia 1943 roku, poinformowali świat o odkryciu grobów oficerów polskich w Lesie Katyńskim. Na ich zaproszenie w pracach ekshumacyjnych uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. O udział organizacji zabiegał też rząd polski na uchodźstwie. To posłużyło władzom sowieckim do oskarżenia Polaków o współpracę z Niemcami i doprowadziło do przerwania stosunków dyplomatycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Władysław Sikorski Związek Sowiecki historia Polski Rosja Władysław Anders

Pogrzeb Stalina. "Odszedł Wódz postępowej ludzkości" głosiły 5 marca 1953 r. sowieckie komunikaty

9 marca 1953 r. w Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina. Na archiwalnych filmach i fotografiach widać było tłumy zasmuconych i żegnających go ludzi. Zabalsamowane zwłoki sowieckiego dyktatora spoczęły w mauzoleum, obok wodza rewolucji październikowej – Włodzimierza Lenina. 8 lat później zdecydowano o przeniesieniu grobu Stalina przed mur kremlowski – tradycyjne miejsce pochówku wybitnych Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ZSRR pogrzeby historia ZSRR HISTORIA

Lwów. Miasto ograbione przez Sowietów i Niemców

24 października br. prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie spotkania w Watykanie wręczył prezent papieżowi Fraciszkowi. Było to pierwsze francuskie wydanie rozprawy filozoficznej Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" z 1796 roku. Na pierwszej stronie książki widnieje pieczątka "Czytelnia Akademicka we Lwowie".
Zobacz więcej na temat:  Lwów Kresy II wojna światowa III Rzesza ZSRR II RP zbrodnie wojenne Bez Przedawnienia reparacje wojenne

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski sowieckie obozy pracy Armia Czerwona stalinizm Kresy 17 września 1939