Polskie Radio
Section05

komputer

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania znów w modzie

Mimo tego, że żyjemy dziś w dobie komputerów, smartfonów i zapominamy już trochę o odręcznym piśmie, to kaligrafia wraca do łask. – Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi Katarzyna Janiszewska z fundacji "Aniołowie są wśród nas", prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka mózg STYL ŻYCIA pismo odręczne kaligrafia papier warsztaty średniowiecze rozwój

Klawiatura na bok. Jak pisanie odręczne wpływa na nasz mózg?

Pismo wyraża nie tylko nasze myśli i uczucia, ale zdradza też nasz charakter. Pisanie odręczne, które jeszcze kilka lat temu było naszą codzienną czynnością, dziś coraz częściej jest zastępowane przez stukanie w klawiaturę komputera czy smartfona. Warto jednak, przynajmniej od czasu do czasu, powrócić do korzystania z kartki i długopisu, ponieważ jest to doskonały trening dla naszego mózgu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Przemysław Cięgotura pismo odręczne klawiatura smartfon smartfony długopis pióro kaligrafia

Uzależnienia dzieci i młodzieży od sieci i elektroniki. Psycholog: dorośli muszą modelować to pokolenie

- Dorośli muszą być przykładem i modelować to pokolenie. Jeżeli dla tzw. świętego spokoju rodzic dziecku, które ma półtora roku czy dwa latka daje smartfony z bajkami czy grami i uważa, że dzięki temu ono świetnie się rozwija i nam nie przeszkadza, to wtedy od maleńkości wdrażamy go w to - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bianca Beata Kotoro, psycholog i terapeuta.
Zobacz więcej na temat:  uzależnienia internet telefon dzieci młodzież POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Komputer kwantowy. Jak działa Święty Graal informatyków?

Komputer kwantowy to dla wielu naukowców przyszłość technologii informatycznej, a nad wprowadzeniem go do powszechnego użytku pracuje już setki firm. Na czym polega jego działanie i kiedy trafi pod strzechy zwykłych, nierozumiejących fizycznych zagadnień, śmiertelników? Te pytania zadaliśmy prof. Rafałowi Demkowiczowi-Dobrzańskiemu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA NAUKA technologie Mateusz Drozda komputery informatyka fizyka