Polskie Radio
Section05

Kraków

Pióro Woltera, krzesło Szekspira czy pamiątki po Chopinie. 1800 eksponatów w gablotach Klasztorka

Około 1800 przedmiotów zgromadzono w Klasztorku, ostatniej z udostępnianych publiczności części Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród cennych eksponatów znalazły się m.in.: pióro Woltera, krzesło Szekspira, pamiątki po Chopinie czy księżnej Marcelinie z Radziwiłłów. Za nami uroczysty wernisaż wystawy stałej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Muzeum Narodowe w Krakowie

Kraków ma kolejny nowy most. Wkrótce pojadą nim pociągi PKP

Ostatni z trzech mostów kolejowych na Wiśle w Krakowie został w piątek oddany do użytkowania. Pociągi pojadą po nim od niedzieli, po wprowadzeniu korekty rozkładu jazdy. Przeprawy powstały w ramach większego projektu dotyczącego modernizacji linii średnicowej biegnącej przez centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolejnictwo infrastruktura PKP Andrzej Adamczyk ministerstwo infrastruktury PKP Intercity inwestycji infrastrukturalne UE

Znane i nieoczywiste skarby Krakowa: niezwykle ciekawa, wędrująca wystawa

U stóp Wawelu, na placu o. Adama Studzińskiego, stanęła plenerowa wystawa "Skarby Krakowa" zorganizowana przez miasto z okazji 45. rocznicy wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowana we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie ekspozycja przybliża fenomen dziedzictwa tego miasta oraz okoliczności historycznego wpisu z 1978 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Wawel UNESCO Katarzyna Cygler Trójka

◐ Нічний репортаж: Пьотр Ример

Сьогодні розмовляємо з краківським композитором, теоретиком музики та танцюристом танго Пьотром Римером. З відзнакою закінчив Музичну академію ім. Кшиштофа Пендерецького у Кракові. У своїй творчості він поєднує звучання звичайних акустичних інструментів зі світом електроакустичної музики. Разом зі своєю дружиною Евою Ример він також керує власною студією танго.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka współczesna muzyka elektroniczna edukacja музика культура Україна Польща

TYLKO U NAS Śmierć Stanisława Pyjasa i usprawiedliwianie konfidenta

Przed dwoma laty były donosiciel bezpieki Lesław Maleszka wspominał Stanisława Pyjasa, tłumacząc, dlaczego donosił na kolegów Służbie Bezpieczeństwa. Okazuje się, że swoisty "proces beatyfikacyjny" wieloletniego tajnego współpracownika doczekał się kontynuacji. Kolejny rozdział dopisał Cezary Łazarewicz, reporter, laureat prestiżowej nagrody Nike.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas służba bezpieczeństwa PRL komunizm

Kasper Straube i inni. O początkach druku na ziemiach polskich

- W latach 70. XV wieku głównym ośrodkiem działalności drukarzy na ziemiach polskich stał się Kraków. Znajdowały się tu uczelnie, siedzibę miała tutaj władza królewska, wreszcie w Krakowie była również diecezja. To wszystko zapewniało rynki zbytu - mówił w "Wybieram Dwójkę" dr Paweł Wierzbicki, kurator wystawy "Początki druku na ziemiach polskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa druk Jakub Kukla Dwójka Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Czartoryskich

550 lat temu ukazał się pierwszy druk na ziemiach polskich

Mniej więcej 20 lat po debiucie ruchomej czcionki Gutenberga - do Krakowa przybył z Bawarii drukarz Kasper Straube, który przez następne 4 lata prowadził pod Wawelem swoją działalność. To właśnie w jego drukarni ukazał się - w roku 1473 - jednostronicowy kalendarz krakowski, w którym oprócz informacji astronomicznych i rolniczych znalazły się także porady medyczne. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka druk gutenberg

Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara Muzeum Narodowe w Krakowie Wilno muzeum wystawa

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Tomasz Miara Trójka