Polskie Radio
Section05

książki

Nienacki, Niziurski, Bahdaj. Jak bronią się dziś ich książki?

- To literatura dla dzieci, ale ona nie infantylizuje świata (…). Świat Bahdaja czy Niziurskiego nie jest światem bezpiecznym, tam są realne zagrożenia, związane z ludźmi czy sytuacją powojenną, są tajemnicze miejsca, gdzie grożą niewybuchy, gdzie mogą się zdarzyć naprawdę groźne rzeczy. To opisywało ówczesną rzeczywistość - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Saramonowicz, reżyser i pisarz, który z Przemysławem Poznańskim, krytykiem i blogerem, wracał do klasyki polskiej literatury dla młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio 24 Zbigniew Nienacki Adam Bahdaj Edmund Niziurski

Nie wiedziałam, że polska gramatyka i wymowa są tak piekielne – mówi koreańska tłumaczka Bora Chung

Bora Chung, południowokoreańska pisarka i tłumaczka, przekłada na język koreański prozę polską oraz rosyjską. Tłumaczyła między innymi Witkacego i Gombrowicza, kocha polskich romantyków, a obecnie pracuje nad przekładem powieści Natalii Szostak "Zguba". Jako pisarka była nominowana do Międzynarodowego Bookera za zbiór opowiadań "Przeklęty królik". W Polsce ukazały się także trzy inne książki jej autorstwa: "Ponowne spotkanie", "Sny umarłych" i opublikowany w tym tygodniu "Rozkład północy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Bora Chung literatura KULTURA tłumacz tłumaczenie

Ukraińscy autorzy na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. "Rosja znalazła w książkach wroga"

Ukraińscy autorzy prezentują swoje dzieła na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Ołeksandra Koval, dyrektora ukraińskiego Instytut Książki zaznacza, że to szczególnie istotne, zwłaszcza teraz, by głos autorów z Ukrainy był słyszalny na całym świecie. - Rosjanie znaleźli sobie wroga w postaci książek - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  literatura PR dla Zagranicy Ukraina wojna na Ukrainie

Jak powstaje literatura podróżnicza?

Czytanie o podróżach i różnych zakątkach świata rozwija naszą wyobraźnię i pobudza chęć zwiedzania. Zaś odwiedzanie ciekawych miejsc, spotykanie interesujących ludzi, próbowanie lokalnych smakołyków i doświadczanie podróży zachęca nas do spisywania wrażeń w notesie, pamiętniku, czy w telefonie. Tak powstaje literatura podróżnicza.
Zobacz więcej na temat:  literatura podróżnicza Martyna Podolska Ziemowit Szczerek Bartek Kieżun Paweł Bravo Monika Bień-Königsman

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

150 lat temu, 29 maja 1874 roku, urodził się brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton literatura RWE Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza poezja Bolesław Wieniawa-Długoszowski

"Dziennik życia we dwoje" Stefana Chwina - opowieść pełna niepokojących iskier

- Bardzo chciałem, żeby to był dziennik, który zawiera w sobie takie niepokojące iskrzenie. Dotyka on też różnych spraw mocniej, niż Krystyna by to sobie wyobrażała, dlatego różnimy się w podejściu do tekstu - przyznaje Stefan Chwin (pseud. Max Lars). Powieściopisarz, krytyk literacki, eseista i historyk literatury zaprezentował w połowie maja "Dziennik życia we dwoje". Wydawczynią dzieła jest żona autora, Krystyna, również pisarka i redaktorka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Stefan Chwin literatura KULTURA

"5000 wieczorów w Operze". Jacek Marczyński: to nie są tylko wspomnienia z odległej przeszłości

- Ta książka nie dotyczy tylko Metropolitan Opera. Ona pokazuje zasady działania teatru operowego, które wprowadził Rudolf Bing. Był pod tym względem dyrektorem, który dokonał istotnej przemiany MET. Unowocześnił ją w sensie menadżerskim - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, autor wstępu do nowego wydania słynnej książki pt. "5000 wieczorów w Operze".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka metropolitan opera Monika Zając KULTURA opera Teatr Studio Jacek Marczyński Roman Osadnik Rudolf Bing

Fernanda Melchor - laureatka literackiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Książka meksykańskiej pisarki Fernandy Melchor "To nie jest Miami", którą na język polski przetłumaczył Tomasz Pindel, została uznana za najlepszy reportaż minionego roku i otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego". W audycji "Wszystkie książki świata" Fernanda Melchor opowiedziała o swojej książce oraz specyfice życia w Meksyku.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura pisarz Meksyk Fernanda Melchor

"Wariant zerowy". W jakie perypetie szpiegowskie została wplątana kapitan polskiego wywiadu?

- Czasami mamy wrażenie, że fiction, które popełniliśmy, gdzieś w małych fragmentach pojawia się w życiu codziennym i staje się faktem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Sieńko, współautor powieści szpiegowskiej "Wariant zerowy". O czym opowiada książka, którą napisał z Jakubem Ritterem, i kim jest Klara Klinger?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Piotr Sieńko Jakub Ritter

Życie z lękiem. Co to są zaburzenia lękowe?

Aż 7 procent populacji cierpi na ataki paniki, 5 procent z powodu konkretnych bodźców. O tym rozmawialiśmy z Arkadiuszem Lorencem, autorem książki "Lękowi. Osobiste historie zaburzeń". W audycji Czwórki poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: jak objawiają się stany lękowe, jakie mogą być rodzaje lęku i gdzie udać się po pomoc? A pomóc może zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Jakub Jamrozek terapia zaburzenia lękowe

Czym we współczesnym świecie jest przyjaźń i czy różni się od przyjaźni sprzed lat?

W czasach wielkich presji, ciągłego pośpiechu i coraz częstszych kontaktów on-line nasze przyjaźnie wystawiane są na nowe próby. W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad tym, czy we współczesnym świecie potrzebujemy przyjaciół bardziej niż dawniej? Czy przyjaźń to najbardziej niedoceniana forma miłości? Czy wciąż umiemy takie relacje pielęgnować? Czego trzeba, by zbudować je na lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk przyjaźń Klub Trójki socjologia ludzie