Polskie Radio
Section05

książki

Powieści Władysława Reymonta. Jaką rolę pełniły w nich kobiety?

W audycji z cyklu "Ziemia Reymonta" w ramach "Rozmów po zmroku" na trzy dni przed Dniem Kobiet przyjrzeliśmy się, jakie role bohaterki pełniły w powieściach noblisty. Od drugiej połowy XIX wieku kobiety śmielej nie tylko sięgają po pióro, ale wkraczają też na strony prozy - by wspomnieć choćby twórczość Orzeszkowej czy Prusa.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont literatura Kobiety Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Andriej Kurkow i historie z ogarniętej wojną Ukrainy. Dramaty zwykłych ludzi w formie dziennika

Andriej Kurkow to ceniony ukraiński pisarz, laureat wielu nagród literackich. Od przewrotu na Majdanie prowadzi dzienniki, a po wybuchu pełnoskalowej wojny wydał już dwie książki, w których przedstawia historie Ukraińców, nieobecne w przestrzeni internetowej. W Dwójce zdradził kulisy swojej pracy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie literatura Andriej Kurkow Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zobacz także Dwójka Dwójka Ukraina KULTURA

"Klub książki". Marta Michalak z debiutancką powieścią "Oida"

W audycji rozmawialiśmy z Martą Michalak o jej debiutanckiej powieści "Oida", której bohaterkami są kobiety z trzech pokoleń, wywodzące się ze wsi: mówiąca gwarą babka, rozdarta między wsią a miejskimi aspiracjami matka i trzydziestoparoletnia córka, która ułożyła sobie życie z dala od rodzinnych stron, ale mentalnie wciąż tam trochę tkwi. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Zobacz także

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

109 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Henry James pisarz KSIĄŻKA literatura Wielka Brytania Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Londyn Paryż Atlantyk Europa Francja historia Europy

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Eugenii i Wacława Bundyków"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Czarne wesele" - konflikt izarelsko-palestyński w pryzmacie międzywojennego Krakowa

- Faktem jest, że mieszałem różne fakty. To trochę sebaldowska metoda; to naprawdę uwiarygodnia prozę. Wtedy staje się mięsista - przyznaje w "Pliku Tekstowym" Edward Pasewicz. W swojej nowej książce, inspirując się prawdziwymi postaciami i wydarzeniami, pisarz zabiera czytelników do międzywojennego Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Max Cegielski Edward Pasewicz literatura

David Foster Wallace. Pisarz, który bał się wesołych miasteczek

"Świat dzieli się moim zdaniem równo na pół: na tych, których strach podnieca, i na tych, których nie podnieca. Dla mnie strach nie jest podniecający. Jest straszny" – pisał David Foster Wallace, wspominając pewną karuzelę. Z pewnością był specjalistą od strachu. Żył z nim na co dzień. I w końcu z nim przegrał.
Zobacz więcej na temat:  David Foster Wallace depresja samobójstwo literatura KSIĄŻKA opowiadanie proza Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone