Polskie Radio
Section05

literatura

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Łoś. Poranek nad Wissahickon" [GODZ. 19.00]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - nowelę „Łoś” (znaną też pod tytułem „Poranek nad Wissahickon”) opublikował w 1844 r., pięć lat przed śmiercią. Mimo młodego wieku był już człowiekiem schorowanym i złamanym przez życie, nękanym przez nałogi i niedostatek.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

Janusz Różewicz - starszy brat Stanisława i Tadeusza

"Był głodny jedzenia, miłości, ludzi, świata" – tak Janusza Różewicza z czasów przedwojennych wspominał najmłodszy z braci – Stanisław. Z kolei Tadeusz Różewicz przywołując ostatnie spotkanie z bratem, już podczas okupacji w 1943 roku wyczuł w nim jakieś nie znane dawniej napięcie. W "Strefie literatury" zapraszamy na opowieść o poecie i żołnierzu Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Różewicz Dorota Gacek Radomsko Dwójka Dagadana Daga Gregorowicz poezja Tadeusz Różewicz Stanisław Różewicz

"Kiedy runie Koloseum, runie Rzym. Potem runie świat". Imperium rzymskie i zagadka wieczności

"Gladiator 2", najnowszy film Ridleya Scotta, po raz kolejny sprawia, że masową wyobraźnią zawładnął świat starożytnego Rzymu. Ale – jak mówił w archiwalnej audycji Polskiego Radia Aleksander Krawczuk, znakomity historyk – "właściwie Rzym nigdy nie upadł". A tezę tę potwierdza znacznie więcej niż tylko ta następna kinowa superprodukcja z Koloseum w tle. 
Zobacz więcej na temat:  starożytność starożytny Rzym mitologia Włochy Gladiator 2 FILM religia

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny okrągły stół drugi obieg