Polskie Radio
Section05

literatura

Leopold Buczkowski. Pisarz, dla którego powieść była dywersją w kulturze

- Buczkowski w swojej twórczości pokazywał literaturę wyzwoloną, która nie da się podzielić na wiersz, powieść, opowiadanie, nowelę, dramat. On te wszystkie granice zacierał. Żywioły epicki, liryczny i dramatyczny stanowiły u niego całość - tak o wyjątkowym twórcy mówił w audycji Polskiego Radia pisarz Wiesław Myśliwski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa PRL Kresy

Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą

- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
Zobacz więcej na temat:  film polski Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław Piotr Krzykwa Festiwal Korelacje FILM kino KULTURA Dwójka Monika Zając

Czwórka i Big Book zapraszają: O agresji w książkach young adult - rzeczywistość czy przesada?

"Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?" To temat wspólnej debaty Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna z cyklu debata pokazująca różne perspektywy inspirowane literaturą Young Adult. Transmisja debaty z Big Book Cafe na antenie radiowej Czwórki, streaming video na Facebooku stacji. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Zapraszamy we wtorek (19.11) o godz. 18.00!
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Big Book Cafe debata młodzież young adult KULTURA KSIĄŻKA

Festiwal Korelacje. Literaci narratorami filmów. Masłowska, Springer, Andrus opowiadają

Festiwal Korelacje to pierwszy w Polsce festiwal filmów z autorskimi narracjami. - Pomysł wyszedł ze świata audiodeskrypcji. Chcieliśmy sprawdzić, jak narrację do obrazu napisałaby osoba ze świata literackiego. Pierwsze wyzwanie podjęły Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało - mówi Piotr Krzykwa, dyrektor festiwalu Korelacje, wydarzenia, które odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska KULTURA Festiwal Korelacje Piotr Krzykwa FILM Dorota Masłowska Agnieszka Wolny-Hamkało Filip Springer Filip Zawada Artur Andrus Michał Witkowski

Historia Żwirki i Wigury wymyślona na nowo? "Ludzie z nieba" Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba" to historia inspirowana życiem legendarnych lotników: pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury. Nie jest to jednak ich beletryzowana biografia. - To, co zostało po Franciszku, to niemal eposy heroiczne. Owszem, można przeczytać, ale trudno cokolwiek z tego wziąć. A o Stanisławie w ogóle informacji jest bardzo mało - zwraca uwagę Ignacy Karpowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Ignacy Karpowicz

Polônia e Brasil. Dois mundos de Tomasz Łychowski, poeta e pintor do Rio de Janeiro

Tomasz Łychowski é um poeta, escritor e pintor polono-brasileiro. O artista vive no Rio de Janeiro desde 1949, onde participa ativamente das atividades da diáspora polonesa. Sua publicação mais recente intitulada “Rio: vislumbres” é um livro de poesia e pintura dedicado ao Rio de Janeiro.  A obra foi publicada em polonês e português.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Polonia Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Mało brakowało, a zostałby… organistą. 100 lat temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla

- Nieznany wczoraj i lekceważony nawet przez rodaków, dzisiaj muszę przybierać pozę i twarz sławnego człowieka. Czy to nie warte śmiechu? Stałem się od razu dumą swojego narodu. Rodacy gotowi jeszcze czytać moje książki! - napisał Władysław Reymont po otrzymaniu Nagrody Nobla. Prestiżowe wyróżnienie przyznano mu 100 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Dwójka nagroda Nobla literatura polska historia Polski

"Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej". Magdalena Grzebałkowska: to nie była tuzinkowa osoba

- Maria Konopnicka miała w sobie jakąś potrzebę gnania przed siebie. Bycia gdzieś w świecie, w podróży. Gdy się już zasiedziała gdzieś, przez miesiąc czy dwa, rozprostowywała skrzydła i leciała dalej. To dawało jej szczęście - powiedziała w audycji "Folder ulubione" pisarka i reporterka Magdalena Grzebałkowska.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska książki KSIĄŻKA Maria Konopnicka Magdalena Grzebałkowska

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

103 lata temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm Dwudziestolecie międzywojenne książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych