Polskie Radio
Section05

Majowie

Cenotes - święte studnie Majów. Jakie mają znaczenie?

Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Półwyspu Jukatan. Właśnie tam, w czasach cywilizacji Majów, pełniły one rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tadeusz Kościuszko Meksyk Półwysep Jukatan Uniwersytet Warszawski NAUKA ciekawostki

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Słodko-gorzka historia

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Lubimy ją jeść i pić, poprawia nam nastrój, a do tego, ze względu na dużą zawartość magnezu, dodaje nam zdrowia. Jaka jest historia czekolady i po czym możemy poznać, że wszyscy ci, dzięki którym możemy ją smakować, zostali uczciwie wynagrodzeni?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan czekolada słodycze desery deser czekoladowy jedzenie Ameryka Południowa handel Aztekowie Krzysztof Kolumb

Bezcenne malowidła ścienne w prywatnych domach w Gwatemali

Choć upadek klasycznej cywilizacji Majów datuje się na początek drugiego tysiąclecia n.e., to potomkowie tej kultury żyją do dziś. Oblicza się, że Indian różnych majańskich grup etnicznych jest około ośmiu milionów, a najwięcej z nich mieszka obecnie w Gwatemali. I właśnie do jednego z takich majańskich miasteczek, położonych w górzystym regionie środkowo-zachodniej Gwatemali, dotarli kilka lat temu polscy archeolodzy zwabieni informacją o intrygujących malowidłach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Gwatemala fresk

Polacy zbadają piramidy Majów

Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Salwador Ameryka Południowa Jan Szymański Katarzyna Kobylecka NAUKA