Polskie Radio
Section05

natura

Co wspólnego ma miłorząb z dinozaurami? Sekrety drzew w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

- Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem do odkrywania, poznawania z bliska, dotykania, wąchania i słuchania tego co mówią do nas drzewa. Zawsze zachęcamy wszystkich, którzy przychodzą do nas, do ogrodu żeby zamknąć oczy i wsłuchać się w przyrodę - powiedziała Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych, która wraz Marianną Darżynkiewicz-Wojcieską były gościnami "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom i opowiedziały o tajemnicach drzew w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem drzewa las

Jak wymierają ptaki i co trzeba zmienić, żeby pomóc polskiej przyrodzie?

Czy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej przysłużyło się ochronie przyrody w Polsce? Co sprawia, że nazywamy Puszczę Białowieską oknem do przeszłości i czym różnią się żyjące tam populacje ptaków, od tych, które znamy z miejskich parków? Dlaczego wymieranie gatunków często przechodzi niezauważone? Dr hab. Przemysław Chylarecki, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, wyjaśnił to w rozmowie ze Staszkiem Łubieńskim
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda ekologia ptaki zwierzęta Unia Europejska rospuda korniki Puszcza Białowieska Trybunał Sprawiedliwości UE dyrektywa UE Trójka

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe Weronika Puszkar zmiany klimatyczne klimat przyroda lodowiec morza Kamil Leziak środowisko Szwajcaria Włochy

PIERWSZY COMING OUT W ZIELONEJ DWÓJCE

„Kocham geofity po prostu” mówi dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, edukator ekologiczny, pionier sadzenia mikrolasów Miawaki w Polsce.  W ZIELONEJ DWÓJCE towarzyszę mu podczas pobierania leśnego runa do pierwszego w Polsce mikrolasu tworzonego na kampusie uniwesyteckim.  Leśna ekosystemowa szczepionka pojedzie do warszawskiej SGGW, gdzie zostanie posadzona w miejscu, z którego wywieziono około 200 ton gruzu. „Czasem zapominamy o tym, że nie wystarczy zielonym do góry, ale też brązowym na dół”
Zobacz więcej na temat:  Dwójka las przyroda Katarzyna Nowak metoda miyawaki środowisko naturalne

Puszcza Bukowa Parkiem Narodowym

Dlaczego Puszcza Bukowa nie jest Parkiem Narodowym? Dlaczego Puszcza Bukowa powinna być Parkiem Narodowym? Te pytania towarzyszą nam podczas spaceru w rezerwacie Bukowe Zdroje. Odpowiada na nie badaczka Puszczy, Grażyna Domian, współautorka monografii „Księga Puszczy Bukowej”. Aktorzy planu drugiego: buki (w ilości trudno policzalnej), dzięcioły, spadające żołędzie, strumień Chojnówka i ….autostrada.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Bukowa las Dwójka Katarzyna Nowak parki narodowe przyroda parki krajobrazowe

Śmiertelnie niebezpieczne zalewiska. Ludzie ignorują zakazy

Zalewiska w rejonie Bolesławia i Olkusza w Małopolsce, powstałe w pokopalnianych wyrobiskach, wciąż przyciągają okolicznych mieszkańców. Poziom wody w tym miejscu systematycznie wzrasta. Ostatnio osunął się tam 400-metrowy odcinek brzegu zalewiska. Mimo niebezpieczeństwa nie brakuje tam spacerowiczów, rowerzystów, plażowiczów czy miłośników grillowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie środowisko społeczeństwo przemysł Olkusz bezpieczeństwo

Wielkie święto przyrody. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków

Pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków odbędą się połowie września w Warszawie. Jak zapowiadają organizatorzy: "chcemy, żeby było to święto polskiej przyrody i wszystkich jej miłośniczek i miłośników! Parafrazując Juliana Tuwima - tego wieczora będziemy wspólnie ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić... ". 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 ptaki zwierzęta dźwięki

Wawel to nie tylko historia, to raj dla biologów!

- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej. To ciekawy gatunek, bo ma wyjątkową biologię, ale w naszych warunkach jest zwierzęciem hodowlanym. A dzikie pszczoły to tak naprawdę populacje resztkowe, żyjące gdzieś w Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej - opowiadała w Dwójce dr Justyna Kierat, biolożka, prowadząca obserwację dzikich pszczół na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  pszczoły pszczelarstwo Wawel Aleksandra Łapkiewicz przyroda