Polskie Radio
Section05

neurologia

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka zdrowie dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne zdrowe odżywianie mózg pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA

Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy lekarze przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana, pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. Jak dodają eksperci, w odróżnieniu od leków gra nie powoduje skutków ubocznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA zdrowie zdrowie dziecka dzieci zaburzenia rozwoju adhd Jan Pachlowski Karol Gnat

Nowy sposób walki z bólem kręgosłupa

O Klinice Neurochirurgii we wrocławskim szpitalu przy Borowskiej było już głośno wiele razy. To właśnie jej kierownik Paweł Tabakow, neurochirurg, jest znany z przygotowywania i wykonywania operacji, które pozwoliły sparaliżowanemu pacjentowi odzyskać funkcje sensoryczne i motoryczne po całkowitym zerwaniu rdzenia kręgowego. Pomaga też wrócić do normalnego funkcjonowania pacjentom, którzy od lat cierpią na ogromne bóle kręgosłupa czy kończyn.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna terapia