Polskie Radio
Section05

opowiadanie

Piotr Kofta: zawsze czułem się pisarzem, który zajmuje się czymś innym

- Zegar tyka. Gdy wydawałem moje dwie pierwsze książki, byłem młodym człowiekiem. Teraz już nie jestem. Po prostu uznałem, że raz kozie śmierć. Albo się uda, albo się nie uda. Nie mam już nic do stracenia, więc idę w to – mówił w Dwójce Piotr Kofta, autor wydanego właśnie zbioru opowiadań pt. "Lejek (wariacje)".
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska książki Piotr Kofta proza Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA KULTURA Dwójka

Fabuł nigdy dość! Szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw… Rozpoczął się Festiwal Fabuły

Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu. To wydarzenie, na którym można posłuchać dobrych opowieści oraz spotkać się z autorami i autorkami powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, a w tym roku także komiksów i utworów dramatycznych. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu czy gatunków popularnych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura powieść KSIĄŻKA Festiwal Fabuły Poznań Radosław Nałęcz Trójka

Nie żyje pisarka i noblistka Alice Munro. Nazywana była "kanadyjskim Czechowem"

Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nazywana przez krytyków "kanadyjskim Czechowem", zmarła w poniedziałek (13 maja) w wieku 92 lat. Przeważającą część życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kanada Alice Munro nagroda Nobla wspomnienie Magda Mikołajczuk powieść Agnieszka Kuc Bill Gaston

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
Zobacz więcej na temat:  podróże edukacja DAB+ geografia pr poleca

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska literatura polska KSIĄŻKA Justyna Grabarz Trójka

Witold Gombrowicz - dziewictwo, honor i gender w "Pamiętniku z okresu dojrzewania"

- W tym opowiadaniu ja mam wrażenie, że właśnie to gra: czym jest właściwie ta cnota i dlaczego ona tak bardzo się różni dla mężczyzn i dla kobiet? Mam wrażenie, że to jest opowiadanie, w którym rzeczywiście Gombrowicz zastanawia się nad tym, czym właściwie jest ta kulturowa różnica płci - mówił o debiutanckiej twórczości Witolda Gombrowicza dr hab. Błażej Warkocki w audycji "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Jan Kanty Zienko literatura Dwójka książki

Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania

"Pojechaliśmy z moim ojcem nad San. Czekaliśmy na prom. I tam były konie, zapach potu końskiego, była machorka, którą palili miejscowi, i ta rzeka, a po drugiej stronie były łąki. To był dla mnie czuły moment, dlatego, że był momentem zachwytu istnieniem. A bez tego nie ma dobrej literatury" - tak w jednej z Dwójkowych audycji opowiadał Paweł Huelle. Poeta, prozaik, autor słuchowisk i dramatów zmarł kilka dni temu w Gdańsku. Miał 66 lat.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle Dorota Gacek literatura książki Dwójka

Janusz Majewski: opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to doskonała inspiracja dla filmu

- Większość filmów opartych na twórczości Jarosława Iwaszkiewicza jest udana, każdy ma w sobie podstawę literacką. To wyraziste ludzkie portrety psychologiczne. Aktorzy chętnie grali takie postaci, w tekście była zawarta ich dokładna analiza. Jako czytelnik szukam u Iwaszkiewicza zanurzenia się w prawdziwą, dobrą prozę - mówił w Dwójce Janusz Majewski.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz kino Janusz Majewski Dwójka Jakub Kukla

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura pisarze i poeci filozofia religia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA KULTURA