Polskie Radio
Section05

otyłość

Geny nie decydują o otyłości tak, jak sam wybór stylu życia

- Nieregularne jedzenie stresuje organizm, który zaczyna gromadzić energię na zapas, a to prowadzi wprost do otyłości. Wiele też zależy od naszych genów, ale także od rodzinnych nawyków kulinarnych oraz aktywności fizycznej już w dzieciństwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 profesor Alina Kuryłowicz, endokrynolog ze szpitala im. Orłowskiego w Warszawie w audycji "Samo zdrowie".  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 hormony medycyna Małgorzata Telmińska

Ruszyła kampania "Poznaj temat rosnącej wagi". "Otyłość to pandemia naszych czasów"

- Nadwaga to nie tylko problem zdrowotny, to często jest problem społeczny. Wiele zależy od czynników środowiskowych, takich jak choćby pryskanie roślin, to co jedzą hodowlane zwierzęta. Ale największym problemem jest to, że jemy więcej niż tego potrzebuje nasz organizm - mówiły Monika Rachtan dziennikarka medyczna i prof. Marzena Dominika prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w Polskim Radiu 24.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna stomatolog Maciej Wolny diety zdrowie

Tylko 6 procent uczniów podstawówek potrafi wykonać proste ćwiczenia fizyczne

Zdecydowana większość dzieci nie potrafi skakać na skakance i zrobić przysłowiowego „fikołka.” Zaledwie 6 procent uczniów w pierwszych latach szkoły podstawowej zdobyło tę umiejętność i ma sprawność fizyczną odpowiednią do wieku - powiedziała IAR profesor Anna Fijałkowska - zastępca zastępca dyrektora do spraw nauki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Badania w tym kierunku przeprowadziła Akademia Wychowania Fizycznego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci szkoła

POLSKIE RADIO 24 Polska liderem niechlubnej statystyki. "To niepokojące"

- Polska jest na pierwszym miejscu w Europie, jeżeli chodzi o przyrost otyłych dzieci. To jest bardzo niepokojące. Skutki będziemy obserwować za pewien czas, bo u tych dzieci już na wczesnym etapie życia zaczną się rozwijać groźne powikłania - alarmuje w Polskim Radiu 24 dr n. med. Renata Krupa, diabetolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie Polskie Radio 24 społeczeństwo Małgorzata Telmińska choroba dzieci lekarz odchudzanie

"My, skrajnie otyli" - kiedy kilogramy dominują nad życiem [POSŁUCHAJ PODCASTU]

"Słoń", "Wieloryb", "Hipopotam", "Pasztet". A w dzieciństwie "Gruby na bramkę". Są wśród nas ludzie, którzy mierzą się z tymi określeniami na okrągło, a jeśli się nie mierzą, to prawdopodobnie są zamknięci w czterech ścianach i nie wiemy o ich istnieniu. Ludzie skrajnie otyli - to o nich rozmawiamy z Magdaleną Gajdą, autorką książki "My, skrajnie otyli". Na kolejny odcinek podcastu "Jamrozek wrażliwie" zaprasza Kuba Jamrozek.
Zobacz więcej na temat:  nadwaga społeczeństwo POLSKA

36 kg mniej po Ozempicu. Rewolucyjny lek czy zagrożenie?

Zainteresowanie Ozempicem nie maleje. Lek cieszy się ogromną popularnością i niełatwo go zdobyć. Jego sławę nakręcają liczne medialne publikacje, w których można przeczytać o "natychmiastowym chudnięciu" i "piorunujących efektach". Zestawiliśmy to z rzeczywistością. Skontaktowaliśmy się z osobami, które przyjmują bądź przyjmowały specyfik. Ich doświadczenia są skrajnie różne, jednej z naszych czytelniczek udało się zrzucić 36 kg. Dla kogo jest przeznaczony Ozempic i jakie może powodować skutki uboczne? Dopytaliśmy eksperta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroba cukrzyca leki

Waga z głowy. Jak wprowadzić "czułą dyscyplinę" i chudnąć na własnych zasadach?

Psycholożka Katarzyna Kucewicz mierzyła się otyłością III stopnia i ważyła 143 kilogramy - udało jej się schudnąć 65 kilogramów. W swojej książce "Waga z głowy" opisuje jak ważne w procesie odchudzania jest mentalne przygotowanie. - Starałam się z czułością i delikatnością podchodzić do siebie przez cały proces - mówi w Czwórce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta edukacja zdrowie dietetyk dietetyczka dieta odchudzanie