Polskie Radio
Section05

Pawiak

80 lat temu Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku

Pod koniec lipca 1944 roku, ze względu na zbliżający się front wschodni, Niemcy zaczęli przygotowania do likwidacji więzienia. 30 lipca w ostatnim transporcie wysłali 1 800 więźniów do nazistowskich obozów koncentracyjnych - Gross-Rosen i Ravensbrück. Po egzekucjach w sierpniu ewakuowano niemiecką załogę więzienia, a 21 sierpnia Pawiak wraz z przyległymi budynkami został wysadzony w powietrze.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Warszawa

Ostatnie dni katowni Gestapo. 80. rocznica likwidacji więzienia na Pawiaku

– Kiedy już wyraźnie było słychać sowieckie armaty pod Warszawą, wydawało nam się, że Niemcy po prostu zlikwidują nas, wysadzą Pawiak w powietrze i cała historia warunków, jakie tam istniały, ulegnie zatarciu – wspominał były więzień w nagraniu z Archiwum Polskiego Radia. 30 lipca 1944 Niemcy rozpoczęli likwidację więzienia na Pawiaku. Blisko 2000 więźniów wysłano do obozów koncentracyjnych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA okupacja niemiecka Warszawa II wojna światowa Niemcy III RP zbrodnie wojenne

Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" – przypomnieć Stefana Starzyńskiego

Na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w poniedziałek, 27 października, otwarto wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Starzyńskiemu - prezydentowi Warszawy, który zasłynął bohaterską postawą podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, działaczowi niepodległościowemu, jednemu z patronów 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Stefan Starzyński historia Polski Warszawa II wojna światowa Katarzyna Cygler Trójka

77. rocznica likwidacji więzienia Pawiak. W Warszawie uczczono pamięć więźniów

W Warszawie oddano hołd więźniom Pawiaka, w którym w czasie drugiej wojny światowej osadzono około 100 tysięcy osób i zgładzono ponad 37 tysięcy z nich. Jak co roku władze Muzeum Więzienia Pawiak zorganizowały obchody kolejnej, 77. rocznicy likwidacji więzienia. Hitlerowcy rozpoczęli ten proceder 30 lipca 1944 roku, tydzień przed wybuchem powstania warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa POLSKA rocznica

Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

Był konspiratorem specjalnej siatki wywiadu Armii Krajowej, później został osadzony w Pawiaku i przeżył trzy obozy koncentracyjne. - Nie ma dnia, abym nie wrócił do tamtych koszmarnych przeżyć - wspominał swoje losy Marian Karczewski. Mimo że od 9 marca 1993 roku nie ma go już wśród nas, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy poznać jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski II wojna światowa Armia Krajowa

Helena Jamontt. Dr Utracka: doprowadziła do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom

- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku, kiedy to scalanie się z AK różnych organizacji dopiero raczkowało, Helenie udało się doprowadzić do współpracy komórek więziennych różnych organizacji konspiracyjnych. Wykonała ogromny krok do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm historia Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 Armia Krajowa II wojna światowa kobieta