Polskie Radio
Section05

podróże

Piotr Damasiewicz zawędrował do Santiago de Compostella, a po drodze dał 100 koncertów

- Trasa trwała sześć miesięcy, obejmowała 4168 km, a także ponad 100 koncertów. Mojej wędrówki nie zrealizowałem w trybie ciągłym, w jakim chciałem, żeby była zrealizowana, natomiast podzieliłem ją na trzy odcinki, co wynikało z ważnych powodów artystycznych i życiowych - mówił w Dwójce Piotr Damasiewicz, multiinstrumentalista i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Santiago de Compostela Piotr Damasiewicz pielgrzymka Małgorzata Szymankiewicz Dwójka MUZYKA KULTURA

Józef Warszewicz. Powstaniec listopadowy, podróżnik, zasłużony botanik

- W pożyciu dosyć szorstki, lecz szczery i uprzejmy, zamiłowany do namiętności w swoim zawodzie, poza granicami jego nic go pociągnąć nie zdoła - tak o Józefie Warszewiczu pisano w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1861 roku. 8 września 2024 roku wspominamy 212. rocznicę urodzin tego intrygującego podróżnika i znakomitego botanika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski ogród botaniczny Ameryka Środkowa Ameryka Południowa

Tradycje górnicze i Biała Lokomotywa. Odwiedzamy Nową Rudę

Kiedyś było to tętniące życiem miejsce, dziś w Nowej Rudzie żyje się spokojniej. To dawne miasto górnicze z dużymi tradycjami kulturalnymi. "Lepsza Nowa Ruda niż Stara Blondynka" – takie hasło zawisło na Noworudzkim Rynku podczas pierwszego Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych na początku lat siedemdziesiątych. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Nowa Ruda turystyka podróże po Polsce

Podróże Czejarka. Czy silnik może być ważniejszy niż ukochana kobieta? Francuska historia i lotnicy z Krakowa

Ten podcast zaczniemy od zagadki dla prawdziwych fanów lotnictwa. Później będzie jeszcze ciekawiej bo chyba prawie każdy z wielbicieli motoryzacji zna historię Panny Mercedes, której imię z szacunkiem wymawia dziś cały świat. Zapewniam, że lotnicy też mają takie opowieści, nawet dużo lepsze oraz bardziej pikantne. A ja trafiłem na człowieka, który potrafi o tym opowiedzieć. Kto z Was sklejał modele samolotów? Kto robił lepiej lub gorzej latające szybowce? Kto marzył o podniebnych podróżach? Zapraszam na wyprawę po niezwykłych zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i dziś wejdziemy tam gdzie jeszcze nas nie było. Podróże Czejarka nr 168, wersja video pod adresem: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka