Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Koniec kropka idziemy do żłobka. Nowy odcinek podcastu "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami"

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Przekazujemy w nim najważniejsze informacje dla rodziców przyszłych żłobkowiczów, którzy już teraz będą mogli zacząć przygotowania do nowego etapu w życiu wielu maluchów. Jakie ubranka przydadzą się dziecku w żłobku, dlaczego warto kupić dwie maskotki i czego możemy nauczyć dziecko przez najbliższe tygodnie? O tym opowiedziała Marcie Kawalec Adriana Boniecka, wieloletnia opiekunka ze Żłobka nr 7 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie Podcast Strefa rodzica

W Strefie Rodzica: wakacje w stylu Dzieci z Bullerbyn

Podobnie jak w książce Astrid Lindgren zaczynają się właśnie wakacje, a "Dzieci z Bullerbyn" to uniwersalna opowieść o tym jak przeżyć je najlepiej i wykorzystać każdą chwilę, każdy patyk i każde drzewo do dobrej zabawy. Czy współczesne dzieci też potrafią się tak bawić? Czy warto pozwolić dziecku na to, aby się zmęczyło, spociło i ubłociło?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo Astrid Lindgren Karta dużej rodziny wielozadaniowość

Kim jest współczesny ojciec i jak bardzo zmienił się na przestrzeni pokoleń?

W ostatnich latach można zaobserwować, że ciężar wychowania dzieci coraz częściej biorą na siebie tatusiowie. Stąd nie powinien dziwić najnowszy raport Think Tanku Tato.Net, według którego już nie 7 min, a 120 dziennie poświęca przeciętny ojciec swojemu dziecku. Tuż po Dnu Ojca porozmawiamy o tym jak zmieniła się rola współczesnego mężczyzny - ojca dzieci. Opowie o tym Łukasz Wachowski trener tato.net, założyciel i lider Ojcowskiego Klubu w Wyszkowie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo tata ojcostwo

Czy naszym dzieciom brakuje powodów do radości?

Niby "mają wszystko", a poprzednie pokolenia "mogą tylko pomarzyć o takich luksusach". A jednak! Trwa kampania społeczna "Przywróćmy dzieciom radość" organizowana przez Instytutu Rozwoju Emocji, która ma jeden wielki cel – przywrócić dzieciom moc odczuwania radości. W jaki sposób i dlaczego młode pokolenie powinno zmienić swoje nawyki? Zapraszamy do posłuchania "Strefy Rodzica", już o godz. 21.00 w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo

Czy można przywrócić dziecięcą radość? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

- Badania pokazały, że dzieci wyrażają radość, ale nie rozumieją, dlaczego ją odczuwają i to jest smutne - powiedziała Marzena Martyniak - inicjatorka akcji "Przywróćmy dzieciom radość". Okazało się, że zaledwie 32 proc. z grupy około 700 dzieci wie i rozumie, dlaczego odczuwa pewne emocje. Opowiedziały o tym Marzena Martyniak - inicjatorka akcji, Marzena Pilarz mama 3 synów i Marta Dąbrowska - aktorka, mama, ambasadorka akcji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo

Eliza Piotrowska zdradza sekret Cioci Jadzi - tylko w Polskim Radiu Dzieciom

- Kiedy piszę Ciocie Jadzie, to ja ją słyszę jednocześnie i wiem od razu, jak ona powinna być przeczytana. No i tak też staram się ją czytać - powiedziała Eliza Piotrowska, zapraszając nie tylko do czytania najnowszych przygód o Cioci, ale też słuchania ich w formie audiobooka. Autorka powiedziała też na kim wzorowała się pisząc książkę o zwariowanych przygodach Jadzi.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Martyna Chuderska patronatPRD książki dla dzieci Przygody w PRD

"Nie do wiary!" 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Za nami 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu…. - wszystko to było częścią tego niezwykłego wydarzenia. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia było hasło: "Nie do wiary!". W sobotę 15. czerwca na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp był bezpłatny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2024 Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio czas wolny radio dla dzieci

Prawie połowa Polaków uważa, że nazwa "urlop macierzyński" jest krzywdząca

- Słowa kreują rzeczywistość i jeśli ona się zmienia, to słowa też powinny się zmienić, a nie udawać że pasują - powiedziała Olga Kozierowska, gość Polskiego Radia Dzieciom, prezeska Sukcesu Pisanego Szminką, która zbiera podpisy pod petycją skierowaną do rządu w sprawie zmiany wspierającego szkodliwe przekonania określenia "urlop macierzyński / rodzicielski / ojcowski" na "przerwa macierzyńska / rodzicielska / ojcowska". Po szczegóły zapraszamy poniżej. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje macierzyństwo

Słomiany zapał u dzieci, gasić czy wzniecać. Nowy odcinek podcastu Polskiego Radia Dzieciom

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia dostępny jest najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Tematem jest słomiany zapał u dzieci. W rozmowie między innym o tym, że słomiany zapał u dzieci nie wynika z niedojrzałości mózgu, bo przecież z problemem tym zmaga się także wielu dorosłych. - Wielu z nas traktuje słomiany zapał u dziecka pejoratywnie. Tymczasem to jest cudowne, bo to naturalna potrzeba dziecka aby doświadczać. Jeśli dziecko czegoś nie spróbuje, to skąd będzie wiedziało, czy dane zajęcie jest ciekawe i akurat dla niego? - powiedziała w podcaście Marty Kawalec, Mariola Petroń-Ratyńska psycholog z fundacji A.R.T.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie Podcast Strefa rodzica

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci: "To jest wielkie święto dziecięcej twórczości"

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to jak podkreśliła Katarzyna Krajewska, kuratorka Ogrodu Sztuk - teatralne święto stworzone po to, aby się cieszyć teatrem i zobaczyć najlepsze przedstawienia, a przy okazji wziąć udział w bezpłatnych warsztatach. Martyna Chuderska, zaprosiła wszystkich do posłuchania relacji na żywo, prosto z wydarzenia, w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Martyna Chuderska patronatPRD Wrocław teatr lalkowy spektakle dla dzieci

"Piegowaty koncert" w Polskim Radiu Dzieciom. Fotorelacja

8 czerwca punktualnie o godz.12:00 odbył się kolejny "Piegowaty koncert" pt. "Tam gdzie gongi i tam – tamy – Wysyłamy telegramy!!" Na koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprosili: Katarzyna Stoparczyk, Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polskie Radio Dzieciom oraz radiowa Trójka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niezwykłego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piegowaty koncert radio dla dzieci dzieci koncerty w Polskim Radiu DAB+ Katarzyna Stoparczyk Michał Klauza

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu

We Wrocławiu trwa 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio Dzieciom. Główną ideą organizowanego od 2013 r. przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy "nowy teatr" rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych. Festiwal odbywa się w dniach 6-12 czerwca 2024. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci radio dla dzieci DAB+ Wrocław

Wakacje rodziców. Pozwolić sobie na chwilę oddechu od dzieci?

Autor profilu "Blog Ojciec" napisał kiedyś: "Najlepszy rodzaj wychowania dzieci: Przez 50 tygodni rodzicielstwo bliskości, a przez 2 tygodnie rodzicielstwo odległości". Czy w swoim rodzicielstwie warto pozwolić sobie na chwilę oddechu od dzieci? Jak zorganizować takie wakacje i jakie korzyści może nam przynieść odrobina czasu tylko dla siebie? Z własnego doświadczenia i własnych obserwacji opowiedziały o tym dwie mamy: Marysia Górecka i Magdalena Prokop-Duchnowska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje podróże

Magdalena Różdżka: 1300 dzieci szuka rodziców, którzy mają dobre serca

- Dziękuję wszystkim rodzinom zastępczym za to, że są i za to ze pomyśleliby aby wykonywać tak trudne, a jednocześnie piękne zadanie - powiedziała Magdalena Różdżka, która od lat jest ambasadorką rodzicielstwa zastępczego oraz założycielką Fundacji Ukochani. W audycji "Strefa Rodzica", aktorka podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z rodzinami zastępczymi i powiedziała dlaczego warto dołączyć do tego grona.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie adopcja rodzina zastępcza

Katarzyna Kucewicz o premierze swojej książki: "Marcelinka i wakacyjna przygoda na Mazurach"

- Marcelinka jest dziewczynką wysoko wrażliwą i trudno przyzwyczaja się do nowych rzeczy. Tymczasem kończy się rok szkolny, a rozpoczynają wakacje, które ma spędzić na Mazurach... Tak rozpoczyna się kolejna książka z serii "Marcelinka" - powiedziała Katarzyna Kucewicz, która odwiedziła studio Polskiego Radia Dzieciom i zachęciła do poznania najnowszych przygód małej bohaterki.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci literatura dziecięca książki dla dzieci

B jak Brzechwa, czyli tajemnice Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET

- Czy wiecie skąd u Pana Kleksa tyle kieszeni, w jego płaszczu? Jak wykładało dzieciństwo młodego Ambrożego i co słyszał on ciągle od swojego dziadka? - pytała Słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom Alina Januszczyk organizatorka Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET i powiedziała, że organizatorzy tego wydarzenia postanowili nie tylko pokazać wszystkim dzieciom postać Jana Brzechwy, ale też kilku stworzonych przez niego postaci.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Martyna Chuderska patronatPRD Jan Brzechwa

Jak zabiegany rodzic, ma poznać prawdziwe potrzeby swojego dziecka? Podpowiada terapeutka rodziców

- Poza tym, że warto się zatrzymać i dowiedzieć się co dzieje się w mojej głowie, nie warto zadręczać się tym, ile błędów popełniamy na początku swojego rodzicielstwa - podpowiedziała Agnieszka Rogala, terapeutka rodziców, autorka książki "Poukładaj to sobie w głowie", która była gościem Aleksandry Jasińskiej w Polskim Radiu Dzieciom. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci zaburzenia rozwoju pedagog komunikacja wychowanie

Za nami pięć audycji specjalnych dla dzieci i mam w Polskim Radiu Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego świętowania Dnia Mamy i z tej okazji przygotowało audycje specjalne. W studiu gościniami były mamy i dzieci. Rozmawialiśmy o urokach, ale i o troskach, z jakimi mamy mierzą się nie tylko od święta. O ich mocach, wielozadaniowości, ale i o chwilach dla siebie. O stygmatyzacji, prawie do bycia szczęśliwą w swoim ciele, w swoim świecie i na swoich zasadach. Czy szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ Dzień Matki