Polskie Radio
Section05

rocznica

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Paweł Siwek biografia Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka Beata Bolesławska-Lewandowska muzykolog KULTURA KSIĄŻKA

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Kurator wystawy: wpadliśmy na karkołomny pomysł

Wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" od środy (5.12) można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. - Monograficznych wystaw poświęconych Jerzemu Nowosielskiego było w tym roku już kilka. My natomiast postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska, współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa Zamek Królewski Paweł Siwek Dwójka Wojciech Fangor KULTURA SZTUKA

Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Zobacz więcej na temat:  Edward Raczyński Radio Wolna Europa Londyn prezydent Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski

Krzysztof Penderecki w 90. rocznicę urodzin. Początek drogi genialnego kompozytora

W związku z 90. rocznicą urodzin jednego z największych polskich kompozytorów, w Dwójce wyemitowaliśmy cykl nagrań archiwalnych. Ze wspomnień samego Krzysztofa Pendereckiego wyłania się obraz człowieka, który już w młodości przejawiał niesamowity talent. Dowodem na to jest chociażby opowieść o konkursie kompozytorskim, na który Penderecki wysłał aż trzy utwory. - Pamiętam, że to był jeden z najwspanialszych dni mojego życia, kiedy dowiedziałem się, że dostałem wszystkie nagrody - mówił dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Mieczysław Tomaszewski Joanna Wnuk-Nazarowa Ryszard Peryt Elżbieta Penderecka kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka Beata Stylińska

Maciej Frąckiewicz: Krzysztof Penderecki zawsze był o krok przed innymi

W czwartek (23.11) mija 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. - Cały czas był otwarty na sugestie, nowe rozwiązania, dopytywał o różne rzeczy. Nawet samo to, że choć stwierdził jednoznacznie, że nie powstanie nowy, integralny utwór na akordeon, nie ma na to czasu, to zaproponował stworzenie wersji - wspominał w Dwójce wybitnego kompozytora Maciej Frąckiewicz, akordeonista.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki koncert Wilanów akordeon kwartet smyczkowy Paweł Siwek Dwójka MUZYKA Maciej Frąckiewicz Meccore String Quartet Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał Dwójka Jakub Kukla filharmonia narodowa Anne-Sophie Mutter MUZYKA

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Zachęta galeria

Biografka Edwarda Dwurnika: był robotnikiem sztuki

- Edward Dwurnik generował bardzo skrajne emocje. Jedni go kochali, inni nienawidzili, większość zazdrościła. Zazdroszczono mu pędu do pracy; tego, że on naprawdę był robotnikiem sztuki. To nie jest tytuł na wyrost, on w pełni oddaje charakter Edwarda Dwurnika artysty - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Dwurnik. Robotnik sztuki".
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo SZTUKA Edward Dwurnik Monika Zając Dwójka wywiad

465-lecie istnienia Poczty Polskiej. Najstarsza instytucja usługowa w Polsce

- Poczta Polska jest takim elementem komunikacyjnego krwiobiegu państwa, na który można liczyć i który niezależnie od sytuacji jest ważnym elementem trwania państwowości - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej. W tym roku obchodzimy 465-lecie istnienia instytucji. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski listy Poczta Polska historia Polski społeczeństwo jubileusz

Uta Goebl-Streicher: Chopin w listach Friederike Müller to ktoś godny podziwu

- Friederike Müller była niezwykle serdecznym, emocjonalnym człowiekiem, przywoływała swoje przemyślenia i przeżycia, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, w bardzo emocjonalny sposób. Uważam, że jej listy są wyjątkowe, również przez to, że są przepełnione jej wielkim podziwem wobec Chopina. Możemy tu bez wątpienia mówić o fascynacji - mówiła w Dwójce Uta Goebl-Streicher, autorka książki o listach Friederike Mueller, jednej z ulubionych i najbardziej utalentowanych uczennic Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Dwójka koncert Michał Dębski MUZYKA

45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. "Wielkie nadzieje wzbudzał już sam wybór Polaka na papieża"

Mija 45 lat, odkąd w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Duchowe przesłanie papieża, dyplomatyczne działania odegrały kluczową rolę w upadku komunizmu w Polsce i Europie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej Stefan Wyszyński II wojna światowa Jan Paweł II Ronald Reagan