Polskie Radio
Section05

rośliny

Adam Prażmowski. "Owocowanie bakteryj", "kiełkowanie jądraków" i inne tajemnice mikroświata

Nie dysponował wielkimi funduszami na badania i eksperymenty, czasami nie miał nawet odpowiedniej aparatury. Był jednak przepełniony niezłomną pasją badawczą. Konsekwentnie dążył do poznania i rozpowszechniania wiedzy naukowej, nawet jeśli na jego odkrycia kręcili nosem starzy profesorowie przyzwyczajeni do dawnych hipotez.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA badania NAUKA bakterie rośliny strączkowe zboże rolnictwo

Ekosystem ludowy, czyli kobiety i rośliny w folklorze polskim

Pierwsze wydanie tej książki sprzedało się na pniu. Co przyciągnęło do niej czytelników, nie tylko studentów i badaczy? Praca Sary Orzechowskiej „Kobiety i rośliny w folklorze polskim” wskazuje na nierozłączność ludzi i bytów nie-ludzkich, w tym flory. To także opowieść o życiu wiejskich kobiet poprzez roślinne kody, które autorka obnaża przed czytelnikiem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music kobieta ekologia ekosystem KSIĄŻKA

Ultradźwiękowa mowa roślin. Co usłyszeli polscy naukowcy i akustycy?

- To, że rośliny wydają dźwięki ludzie albo się domyślali, albo badali w przeszłości, natomiast nikt do tej pory nie łączył tego z ultradźwiękami. Po raz pierwszy taka hipoteza pojawiła się na uniwersytecie w Tel Awiwie pod koniec zeszłego roku. My te badania potwierdzaliśmy i znacznie rozszerzaliśmy, bo jesteśmy akustykami, nie biologami - mówił w Dwójce dr Bartłomiej Chojnacki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  warzywa AGH Jakub Kukla badania Dwójka mikrofon

Czy rośliny nas słyszą i odczuwają ból? Eksperci wyjaśniają

Coraz więcej badań wskazuje na to, że rośliny na swój sposób przeżywają stres i w aktywnych sposób reagują na różnego rodzaju bodźce. Tylko trudno jest nam to dostrzec. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z pracownikami Katedry Ogrodnictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowili sprawdzić, czy sadzonki pomidorów emitują dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak ekologia psychologia dźwięki

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura ogród opowiadanie natura przyroda paweł sztarbowski Trójka ekologia