Polskie Radio
Section05

satyra

Budowanie radia i niecodzienne teatry. Wspomnienia Kazimierza Rudzkiego

– Natychmiast po urodzeniu, po załatwieniu formalności metrykalnych, zacząłem marzyć o teatrze. No dobrze, nie o teatrze, ale tak wypada zacząć swoją autobiografię – opowiadał w Polskim Radiu Kazimierz Rudzki. Radiowe archiwa kryją wiele nagrań, w których opowiadał o sobie (z wrodzoną sobie swadą) ten znakomity aktor i konferansjer.
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Polskie Radio Dwudziestolecie międzywojenne TEATR II wojna światowa literatura wspomnienie

Konstanty Ildefons Gałczyński. "Ja inaczej nie piszę, jeno jako żyję"

118 lat temu - 23 stycznia 1905 roku - w Warszawie urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najsłynniejszych polskich poetów XX wieku, twórca znanego cyklu "Teatrzyk Zielona Gęś", autor wierszy "Zaczarowana dorożka", "Ocalić od zapomnienia", "Prośba o wyspy szczęśliwe" i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Konstanty Ildefons Gałczyński pisarz poezja literatura książki

Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Wiktorczyk Polskie Radio humor Irena Heppen Roman Dziewoński Monika Zając Jakub Kukla Czesław Majewski Dwójka KULTURA

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Ha-Ga. Kim była ilustratorka "Szpilek"?

Przed wojną przesiadywała przy stoliku Gombrowicza i przyjaźniła się z Tuwimem, potem wyszła za mąż za sławnego grafika Eryka Lipińskiego. Sama też tworzyła. Przez czterdzieści lat co tydzień w "Szpilkach" pojawiały się rysunki charakterystycznych ludzików z wyłupiastymi oczami jej autorstwa. Anna Gosławska-Lipińska nie podpisywała ich swoim imieniem i nazwiskiem. Była zbyt nieśmiała. Prace sygnowała lakonicznym pseudonimem Ha-Ga.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KSIĄŻKA SZTUKA Kasia Dydo

Serial "Alternatywy 4" Stanisława Barei: PRL-owska Polska i jej absurdy

Już 36 lat minęło od pierwszej emisji w Telewizji Polskiej serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4". Losy niewielkiej społeczności mieszkańców nowo oddanego bloku, którym rządzi twardą ręką gospodarz domu, stały się metaforą ówczesnej Polski. Dzisiaj serial zyskał, podobnie jak inne dzieła Barei, status kultowego, a na budynku, który "zagrał" w tej produkcji, wisi pamiątkowa tabliczka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TVP serial Stanisław Bareja PRL Michał Żołądkowski Trójka

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową

Z czarnej komedii "Samiec Alfa" wyłania się nieco przerażający obraz współczesnego świata, w którym za wariata może zostać uznany najbardziej racjonalnie myślący człowiek, a szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. O przesłaniu produkcji i pracy nad nią Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserami obrazu Katią i Igorem Priwieziencewami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA film polski komedia Ryszard Jaźwiński terapia psychologia mężczyzna