Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

"Turystyka świąteczna" zamiast rodzinnej Wigilii? To coraz popularniejszy pomysł

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodzinnym siedzeniem w domu, gotowaniem, ewentualnie okazjonalnym wyjściem w pierwszy czy drugi dzień świąt. Jednak coraz więcej osób decyduje się na tak zwaną "turystykę świąteczną" i łączenie świąt z urlopem. Nie przejmują się opinią rodziny i wolą spędzić czas np. na Teneryfie albo po prostu w ekskluzywnym hotelu.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie święta rodzina turystyka tradycja Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

AI wygenerowała głos uczestniczki powstania w getcie. Dzięki temu możemy wysłuchać jej wspomnień

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum POLIN to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się w miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi.
Zobacz więcej na temat:  muzeum żydów polskich POLIN historia Polski powstanie w getcie wystawa sztuczna inteligencja Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska Trójka

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają: w zdrowym ciele zdrowszy duch!

Powszechnie znane przysłowia mówią, że "ruch to zdrowie" i że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Ale czy na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbują sprawdzić, czy rzeczywiście ruch pozytywnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Służyć temu ma połączenie ćwiczeń i testów dodatkowo monitorowane za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  ruch bieganie ćwiczenia emocje zdrowie psychiczne depresja Uniwersytet Jagielloński badania Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Marta Zgutczyńska: lubię komedię, ale nie lubię przypału

Marta Zgutczyńska to aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Jej wielką pasją jest komedia, którą realizuje tworząc krótkie formy komediowe do internetu. - Opowiadam o mikroświecie dyskontów spożywczych, w którym obowiązują pewne zasady i dzieją się rzeczy, których doświadcza każdy z nas - mówi aktorka i twórczyni internetowa.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka komedia aktor aktorstwo hobby Marta Hoppe Instagram

Zobacz zbiory warszawskiego Muzeum Narodowego w sieci. Ponad 43 tysiące obiektów!

W Muzeum Narodowym w Warszawie, w ramach projektu Hereditas, sfotografowano ponad 43 tys. obiektów muzealnych. Celem prowadzonych działań jest m.in. udostępnienie w formie cyfrowej, za pośrednictwem internetu, muzealiów oraz materiałów archiwalnych i bibliotecznych znajdujących się w zbiorach stołecznej placówki. Od teraz każdy może obejrzeć sfotografowane obiekty na platformie Cyfrowe MNW.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie digitalizacja cyfryzacja Trójka Tomasz Miara

Pałac w Boguchwale: wyraz niespełnionych ambicji księcia Teodora Lubomirskiego

Pierwsi właściciele nadali tej miejscowości nazwę, kolejni wybudowali dwór, a następni -  nazwę zmienili, a dwór rozbudowali. I choć pozostała z niego jedynie część, nadal warta jest obejrzenia. Gdzie tym razem jesteśmy? W Boguchwale koło Rzeszowa, która pierwotnie nazywała się Pietraszówka.
Zobacz więcej na temat:  zabytki zamki w Polsce podkarpackie Rzeszów Marek Gaworski Marta Piasecka Trójka

Słaba forma polskich skoczków narciarskich. Czy mamy szanse w Turnieju Czterech Skoczni?

Sezon się rozpoczął, za nami kolejne zawody, tymczasem nasi skoczkowie narciarscy nie mają właściwie żadnych osiągnięć. – Co się stało z ich formą? – zastanawiają się rozczarowani kibice. Nic dziwnego, skoro w bardzo bliskiej perspektywie, tradycyjnie na przełomie roku, czeka nas Turniej Czterech Skoczni. I, prawdę mówiąc, mało kto wierzy, że Polskie Orły się przebudzą i poszybują na tyle daleko, by wylądować na pudle. 
Zobacz więcej na temat:  Dawid Kubacki Piotr Żyła Kamil Stoch Turniej Czterech Skoczni Krzysztof Łoniewski Radosław Nałęcz Piotr Firan Trójka

Od 1 stycznia napoje energetyczne jak alkohol: do kupienia tylko z dowodem osobistym

Statystyki wskazują, że co roku w Polsce sprzedawanych jest aż 110 mln litrów różnego rodzaju napojów energetycznych. Z tego ok. 10 procent wypija młodzież. Tymczasem "energetyki" pite w zbyt dużych ilościach mogą być nawet niebezpieczne dla życia. Dlatego od 1 stycznia zostaje wprowadzony zakaz sprzedaży tego typu napojów osobom poniżej 18. roku życia. Czy to pomoże, czy to coś zmieni?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo energetyk napoje energetyczne dzieci młodzież Piotr Łodej Trójka