Polskie Radio
Section05

święta

Co jedli w Wigilię nasi przodkowie? Rekonstruktor kulinarny opowiada o staropolskich potrawach

Dzisiejsza wieczerza wigilijna wygląda zupełnie inaczej niż ta, którą spożywali nasi przodkowie. Chociaż w dawnej Rzeczpospolitej często korzystano z tych samych produktów, to już potrawy przygotowywano w zupełnie inny, niespotykany dziś sposób. Wigilia to dzień postny, a więc na stołach musiały pojawić się ryby. Wykorzystywano także nabiał oraz duże ilości owoców i orzechów.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia

"Tradycje kulinarne Polski" - od Szczodrych Godów po Wigilię

- Chrześcijańska wigilia w pewien sposób jest nałożona na kanwę tego, co już wcześniej istniało - na kanwę kultury słowiańskiej - wyjaśnia badaczka kultury kulinarnej Magdalena Tomaszewska-Bolałek, autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". - W tym czasie Słowianie świętowali Szczodre Gody - okres powrotu słońca, zwrot w stronę wiosny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kulinaria podróże Piotr Firan kuchnia polska Wigilia Słowianie tradycja

Szopka, stajenka a może betlejka? - Jak zmieniały się na przestrzeni stuleci?

W 1223 roku włoski duchowny katolicki, średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego święty Franciszek z Asyżu przygotował pierwszą żywą szopkę. – Święty Franciszek postanowił spędzić święta Bożego Narodzenia nieco inaczej niż zazwyczaj. Przeniósł on szopkę do lasu w Greccio, niedaleko Asyżu. Przyprowadził tam zwierzęta i mieszkańców Asyżu, którzy byli przebrani za członków Świętej Rodziny – opowiada Małgorzata Kępa, historyk sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka Karol Gnat Boże Narodzenie

"Trendy sekularyzacyjne zdają się wszechmocne i nieodwracalne". Filozof apeluje, by pamiętać o "solenizancie" świąt

Filozof i znawca tradycyjnego nauczania Kościoła Katolickiego dr Wojciech Golonka powiedział, że "trendy sekularyzacyjne zdają się wszechmocne i nieodwracalne, prowadząc, do sytuacji, w której główny solenizant tych świąt, Jezus Chrystusa, staje się w nich nieobecny, pominięty i zapomniany".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Boże Narodzenie Wigilia Święta Bożego Narodzenia Jezus Chrystus

Pięć powodów, by w święta nie oglądać filmów o Kevinie (i jeden, żeby to zrobić)

Historie i postacie rodem z kreskówki, z bohaterem, któremu trudno współczuć, i rodziną, której nie da się polubić, a do tego mnóstwo motywów nieczytelnych dla współczesnego młodego widza... A jednak filmy o Kevinie to wciąż wielkie przeboje świątecznego kina familijnego. Co jest nie tak z tymi produkcjami i dlaczego mimo wszystko cieszą się popularnością?
Zobacz więcej na temat:  komedia USA Boże Narodzenie HISTORIA historia Polski kino telewizja polsat

Parodia Czajkowskiego i ukraińska pieśń noworoczna, czyli muzyka w filmach o Kevinie

Z pozoru komedie o perypetiach Kevina McCallistera, pełne slapstickowej przemocy, nie są typowymi filmami świątecznymi, pełnymi słodyczy, miłości, nadziei i ukojenia. Ale jeśli te elementy się tam pojawiają, to jest to zasługa muzyki Johna Williamsa.
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa HISTORIA Ukraina Piotr Czajkowski john williams kino Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia muzyka klasyczna

TYLKO U NAS Mikołaj na wielbłądzie, kurczak z KFC, żaglowce zamiast choinek. Wigilia i Boże Narodzenie w różnych regionach świata

Według chrześcijan w Afryce św. Mikołaj odwiedza z prezentami dzieci na wielbłądzie, z kolei w wersji australijskiej - sanie ciągną kangury. W Japonii nie ma świąt bez kurczaka z KFC, a na Filipinach bez szopek bożonarodzeniowych, tańca i fajerwerków. W Meksyku zaś Wigilię poprzedza noc rzodkiewek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boże Narodzenie Wigilia tradycja wiara Kościół katolicki katolicyzm religia społeczeństwo chrześcijaństwo zwyczaje kfc jedzenie potrawy zima

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Co mają z nimi wspólnego Wiktorianie?

Pieczony indyk, faszerowany na wiele sposób, to jedna z głównych potraw bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii. Czy święta Bożego Narodzenia u Brytyjczyków różnią się od tych, które znamy z polskiej tradycji? Jak duży wpływ na brytyjskie tradycje mieli Wiktorianie? Czy choinka jest tak samo popularna jak w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Patryk Michalski Boże Narodzenie Adam Dąbrowski Wielka Brytania Anglia

Ile wydamy na Święta? Co znalazło się w koszykach zakupowych Polaków?

Kosmetyki, zabawki i słodycze - na takie prezenty postawią w tym roku Polacy. Na upominek wydamy średnio do 100 złotych - to wyniki najnowszych badań. Jak wynika z opracowanych danych, w tym roku każdy z nas zapłaci o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Wyniki badań wskazują, że koszt tegorocznych Świąt to średnio 1 441 złotych na osobę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wydatki Boże Narodzenie Piotr Firan Raf Uzar

NASZ WYWIAD Ryby na wigilijnym stole. Historyk: przed wojną popularny był karp w sosie polskim, czyli w piernikach

- Karp w dawnej Polsce był jedną z najpopularniejszych ryb, ponieważ był duży i tłusty, a tłuste ryby w czasach głodu niezwykle ceniono. Jeszcze przed wojną jedzono m.in. karpia w sosie polskim, czyli w piernikach. Ale na wigilijnym stole znajdowały się też szczupaki, łososie, jesiotry i wiele innych gatunków ryb - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Jarosław Dumanowski, historyk sztuki kulinarnej, profesor UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie ryby Karp tradycja żywność jedzenie KULTURA kuchnia polska Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło katolicyzm potrawy Polskie Radio 24 POLSKA