Polskie Radio
Section05

święto zmarłych

Śmierć w religiach i kulturach świata. Niezwykłe obyczaje, obrzędy i rytuały

Szeroka, wielokulturowa perspektywa postrzegania śmierci pozwala nam otworzyć się na obyczaje innych cywilizacji. Hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo to pięć wielkich religii, które różnią się co do doktryn, kultur i historii. Przedstawiliśmy egzotyczne, często dla nas niezrozumiałe, podejście do śmierci, w obyczaju, stroju czy emocjach towarzyszących odchodzeniu bliskich.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Katarzyna Jankowska Dzień Zaduszny judaizm hinduizm żałoba społeczeństwo Meksyk religia

W Opolu pamięć o bohaterach i kwesta dla Polaków na Wschodzie

W przeddzień Święta Zmarłych przed cmentarzem w Opolu-Półwsi odbyła się kwesta na rzecz Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski. W akcję pod hasłem "Rodacy Bohaterom" zaangażowali się sympatycy klubu piłkarskiego Odra Opole, którzy zbierali fundusze na wsparcie rodaków, będących potomkami dawnych prześladowanych społeczności – Polaków deportowanych przez carat i władze sowieckie. Zebrane środki umożliwią wysyłkę paczek z pomocą humanitarną do rodaków na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polonia Polacy w Rosji Polacy na Białorusi Polacy za granicą Wszystkich Świętych

Na Białorusi pamiętano o mogiłach polskich bohaterów

Setki miejsc pamięci polskich bohaterów, rozsianych po terytorium Białorusi i Rosji, są dziś świadkami trudnej historii, a ich stan jest zagrożony polityką represji i zaniedbaniem. Portal „Głos znad Niemna” przypomina, że na Białorusi istnieją 44 kwatery i cmentarze wojskowe, w tym miejsca pochówku żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej, groby żołnierzy Armii Krajowej oraz mogiły powstańców styczniowych. Te miejsca przetrwały dekady dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności polonijnych, choć obecnie spotykają się z wrogością reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Wszystkich Świętych groby

Polskie Radio 24 Día de Muertos w Meksyku. Ola Synowiec: to nie festiwal śmierci, a celebracja życia

- Kiedy odwiedzimy cmentarze w Meksyku w tych dniach, to atmosfera jest na nich podobna jak w Polsce, zaciszna, pełna zadumy, to nie są jakieś wściekłe imprezy. Ale rzeczywiście, drugim filarem dnia zmarłych, oprócz wspomnienia o śmierci, jest osłodzenie lęku przed nią - mówiła Ola Synowiec, która rozmawiała z Agnieszką Kozłowską-Łysko. Gościem Polskiego Radia 24 był takie Jerzy Mrożek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hamas Ameryka Łacińska Meksyk

"Zapal znicz na polskiej mogile". W Belgii jest co najmniej 400 polskich grobów

"Zapal znicz na polskiej mogile" - jak co roku Polacy w Belgii włączają się w międzynarodową akcję z okazji Wszystkich Świętych. W Belgii nie ma tradycji zapalania zniczy, przynosi się kwiaty, dlatego polskie groby wyróżniają się na tle belgijskich. - W Belgii cmentarze są pełne ludzi, natomiast specyfiką polską jest, że my odwiedzamy groby ze zniczami, mamy specjalne znicze z polskimi emblematami - powiedziała Polskiemu Radiu konsul generalna Dagmara Jasińska.
Zobacz więcej na temat:  Belgia

Beckenbauer, Smuda, Neeskens. Wspominamy legendy sportu

Przez ostatnie 12 miesięcy pożegnaliśmy wiele nie tylko wybitnych, ale także niezwykle charyzmatycznych postaci ze świata sportu. 1 listopada jest doskonałą okazją, by wspomnieć słynnych sportowców i trenerów, którzy choć nie wyśrubują już swoich okazałych rekordów i nie dostarczą więcej emocji milionom kibiców, to z pewnością pozostaną w pamięci fanów sportu jeszcze na długie lata.
Zobacz więcej na temat:  SPORT odeszli 2024 Dzień Wszystkich Świętych Franciszek Smuda

Pieśni żałobne. Jak dawniej radzono sobie ze śmiercią?

Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii. Jeszcze niedawno można było usłyszeć je przede wszystkim na wsiach, podczas czuwania albo w trakcie pogrzebu. I chociaż te tradycje w większości regionów zanikły, powoli powraca zainteresowanie dawnymi obrzędami.
Zobacz więcej na temat:  żałoba tradycja kultura ludowa folklor Wszystkich Świętych Dzień Zaduszny Dwójka pieśń KULTURA Marta Strzelecka antropologia

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać". Oświęcimianie oddali cześć ofiarom Auschwitz

W przeddzień Święta Wszystkich Świętych mieszkańcy Oświęcimia oddali hołd ofiarom byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W symbolicznych miejscach pamięci – przy Ścianie Straceń oraz przed zbiorową mogiłą przy obozie Auschwitz I – zapłonęły znicze złożone przez młodzież i lokalnych funkcjonariuszy policji.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Wszystkich Świętych historia Polski