Polskie Radio
Section05

tradycja

Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka

Zapomnijmy na chwilę o etosie pracy i grubach pełnych węgla. Dominika Kierpiec-Kontny, Ślōnsko Bajarka, zwraca uwagę na nieoczywiste prawdy o Ślązakach: delikatność śląskiej duszy, głęboką emocjonalność ukrytą w śląskiej godce. Co według niej najlepiej oddaje prawdziwy charakter Ślązoka? Pieśni. A czy warto śpiewać je najmłodszym? O tym w Poranku Dwójki!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa world music śląskie Łotwa Łódź Białystok Aleksandra Faryńska

Święto Przemienienia Pańskiego

Preobrażenie Hospodnie nazywane jest także Świętem Spasa czyli Zbawiciela. Obchodzi się je na pamiątkę, opisanego w Piśmie Świętym Nowego Testamentu, przeobrażenia Jezusa Chrystusa na górze Tabor, w obecności trzech Jego uczniów: Piotra, Jakuba i Jana. Opisy tego cudownego wydarzenia znaleźć można w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza.            
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Barbara Ogrodowska antropologia prawosławie wiara

Kult Matki Boskiej Zielnej. Jak wyglądał kiedyś, a jak dziś?

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski wiara Kościół katolicki zioła religia filozofia zwyczaje

"Zaśnięcie Matki Bożej". Dziś w kościele katolickim Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzono w Kościele od przełomu V i VI wieku pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli Koimesis. Wielowiekową wiarę Kościoła w formie dogmatu ogłosił dopiero papież Pius XII w 1950 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus religia Jan Paweł II katolicyzm Pius_XII papież Watykan

Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia

Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hobby praca Kasia Stoparczyk Trójka natura ekologia wiklina wikliniarstwo

Wielogłos świata. Ustad Noor Bakhsh

Pakistan – kraj wielu kultur i wielu muzycznych wpływów – od Afryki Wschodniej, przez kraje arabskie i Persję, aż do Indii. To właśnie w Pakistanie, a dokładnie w leżącym na wybrzeżu Beludżystanie tworzy i gra Ustad Noor Bakhsh, artysta którego inspirują zarówno pieśni czy poezja żeglarzy i pasterzy z jego własnego regionu, jak i ragi z Hindustanu, muzyka Sindhów z Radżastanu, religijne pieśni Qawwali czy melodie Zachodu.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak folk Pakistan

Teraz drewno!

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza twórców ludowych, rękodzielników i rzemieślników do wzięcia udziału w konkursie „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje. Teraz drewno!”. Mogą wziąć w nim udział autorzy prac wykonanych z drewna i inspirowanych tradycją, a prace mogą mieć charakter zarówno artystyczny, jak i użytkowy.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa world music poezja

Czym jest miłość?

„O macierzyństwie słyszałam same dobre rzeczy. Że serce mi pęknie w pierwszej chwili, gdy zobaczę dziecko. Że to będzie mój promyczek światła i wszystko mi to wynagrodzi. Uważam to za niepotrzebne kłamstwo”. Według Kamili Janiak każde uczucie ma swoje ciemne strony. To strony potrzebne dla samorozwoju. Swoje zapisała wierszami w tomiku „miłość”. Dla siebie. Dla innych kobiet.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa world music Narodowe Centrum Kultury poezja