Polskie Radio
Section05

uzależnienia

Ponad 6 godzin dziennie w wirtualnym świecie. Czy sieć stała się dla Polaków nałogiem?

Polacy coraz częściej korzystają z nowych technologii. Problem jednak w tym, że od internetu nieraz uzależniają się dzieci i dorośli. - Najnowsze dane mówią, że Polak pomiędzy 16. a 64. rokiem życia jest w sieci codziennie przeciętnie 6 godzin 17 minut - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Zasięg. W jaki sposób możemy zadbać o nasze zdrowie?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka zdrowie internet Maciej Dębski Fundacja Dbam o Mój Zasięg GOSPODARKA it sztuczna inteligencja

Czym jest multiscreening i dlaczego szkodzi naszym mózgom? Jak może pomóc monotasking?

Oglądanie filmu w telewizji i sprawdzanie w tym samym czasie w komórce informacji o głównej aktorce, przeglądanie maili w czasie przerwy reklamowej. To jest właśnie multiscreening, czyli korzystanie z wielu ekranów w tym samym czasie. Jest on, jak się okazuje, szkodliwy dla mózgu, szczególnie u młodych ludzi. Jak mu zapobiegać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo informacyjne dzieci komórka ekran multiscreening STYL ŻYCIA zdrowie Martyna Szymczakowska Radosław Nałęcz Trójka monotasking GOSPODARKA

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacja zagrożenie psychologia media społecznościowe komórka internet Witold Lazar Trójka badania

PR24 Stajemy się coraz głupsi? Dr Grzesiak: młodzi ludzie odchodzą od inteligencji jako wartości

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę umiejętności rozumowania werbalnego, rozwiązywania problemów wizualnych, umiejętność mówienia analogiami, czy kwestia rozumowania obliczeniowego, to okazuje się, że we wszystkich tych aspektach jest coraz gorzej, generalnie rzecz biorąc jesteśmy coraz mniej inteligentni z pokolenia na pokolenie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Grzesiak, psycholog, wykładowca Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż nowe technologie problemy społeczne

Spektakl "Melodramat" nagrodzony w Krakowie. Smolar: współuzależnienie to rodzaj zaburzenia

Spektakl "Melodramat" Anny Smolar podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia otrzymał trzy nagrody, w tym za reżyserię. To współczesne spojrzenie na opowiadanie "Pętla" Marka Hłaski i adaptację filmową W. J. Hasa. Otrzymujemy poruszającą opowieść o relacji, która wytwarza się między osobą uzależnioną, a współuzależnioną. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Anna Smolar TEATR Marek Hłasko

Higiena cyfrowa, czyli problem, który tak naprawdę dotyczy nas wszystkich

Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawił plan działania resortu na najbliższe lata. Jednym z najważniejszych problemów jest higiena cyfrowa, a raczej – jej brak. Widać to szczególnie u młodych ludzi bezmyślnie scrolujących ekran smartfona. Jednak warto się przy okazji zastanowić, jak to wygląda u ich rodziców. I okazuje się, że… podobnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko młodzież higiena smartfon Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka problemy społeczne

"Przy dobrej kobiecie życie nie boli". Michał Czachor o "Melodramacie" w Teatrze Powszechnym

– Ten spektakl jest o nieumiejętności wyjścia z trudnej relacji, bólu, cierpieniu i niezrozumieniu tego, co się dzieje –  zaznacza Michał Czachor, aktor teatralny i filmowy. "Melodramat" zapożycza osoby dramatu od "Pętli" Marka Hłaski oraz film Jerzego Hasa o tym samym tytule. Jak spektakl mierzy się z wyzwaniami współuzależnień? Dlaczego "Przy dobrej kobiecie życie nie boli"?
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Michał Czachor

"Za rzadko rozmawiamy o uczuciach i potrzebach". Halina Gut o relacjach dziecko - rodzic

Zachowanie bliskiego kontaktu i utrzymanie dobrej relacji i silnego związku z własnym dzieckiem może być wyzwaniem w obecnych czasach, gdy wiele czynników może przeszkadzać w poświęcaniu odpowiedniej uwagi i czasu. O wyzwaniach współczesnej rodziny dyskutowali Halina Gut, trener radykalnego wybaczania, autorka warsztatów umiejętności wychowawczych oraz Daniel Dziewit, publicysta, autor książki "Homo Enter".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm