Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Odeszła Jadwiga Barańska. Niezapomniana rola Barbary Niechcic w "Nocach i dniach"

W wieku 89 lat zmarła Jadwiga Barańska, wybitna polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, a także scenarzystka. - Swoje najsłynniejsze kreacje filmowe stworzyła w obrazach męża Jerzego Antczaka w "Nocach i dniach", ale też w "Hrabinie Cosel" i "Damie kameliowej" - wspomina artystkę Magda Mikołajczuk, dziennikarka radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Barańska odeszli 2024 aktorzy aktor aktorka aktorstwo FILM Karolina Korwin-Piotrowska Magda Mikołajczuk

"Kogoś takiego jeszcze w Polsce nie było". Leszek Kołakowski o porażce życia

– Kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć – mówił Leszek Kołakowski w 1979 roku na antenie Polskiej Sekcji Radia BBC. W 97. rocznicę urodzin tego znakomitego filozofa przypominamy kilka jego myśli dotyczących spraw fundamentalnych: sensu życia i religijności. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Leszek Kołakowski religia

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Czyżewski Sejny Dwójka poezja literatura KULTURA Dorota Gacek

Stanisław Skrowaczewski. "W wieku 11 lat grałem już w Polskim Radiu"

– Świetnie pamiętam moje pianistyczne początki. Miałem cztery lata, właziłem na stołek i próbowałem grać to, co słyszałem z radia, głównie Mozarta. Siedem lat później miałem pierwszy radiowy recital – mówił w jednej z archiwalnej audycji Stanisław Skrowaczewski. 3 października wspominamy 101. rocznicę urodzin tego jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski Lwów dyrygent pianino dzieciństwo II wojna światowa

Demaskowanie propagandy, niewiarygodne przypadki życia. Opowieści prof. Michała Głowińskiego

– W moich relacjach autobiograficznych nie ma ani cienia fikcji, choć obawiałem się, czy mogę je zapisywać, bo czasem brzmi to jak czysta literatura. Ale takie było moje doświadczenie – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji prof. Michał Głowiński. Ten znakomity literaturoznawca i językoznawca zmarł 29 września 2023 roku w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński PRL literatura

"Z mężem mieszkaliśmy w garderobie teatru". Barbara Horawianka i jej nieznane wspomnienia

Barbara Horawianka, popularna i ceniona aktorka, zmarła 20 września w wieku 94 lat. Przypominamy jej radiowe opowieści: o zaskakującej drodze do aktorstwa, o miłości do teatru, ale i o życiu osobistym. Barbara Horawianka była żoną aktora Mieczysława Voita, z którym wielokrotnie występowała wspólnie na scenie.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Horawianka aktorka Mieczysław Voit śmierć społeczeństwo HISTORIA POLSKA

Poetycka droga Tadeusza Dąbrowskiego. "Pisać zacząłem w szkole podstawowej"

Pierwsze satyry pisał już jako siedmiolatek. Do twórczości literackiej pchnęło go uczucie... do szkolnej wychowawczyni. - Tadeusz Dąbrowski to poeta, eseista i krytyk literacki. W "Zapiskach ze współczesności" opowiedział m.in. o swoich literackich początkach oraz o dzieciństwie pełnym magicznych i ważnych poetycko wspomnień. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Dąbrowski poezja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka literatura KULTURA