Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Filmowa Francja. Subiektywny przewodnik po francuskiej kinematografii

Francja to kolebka kina. Narodziło się ono w 1895 roku w podziemiach małej paryskiej kawiarenki, w której po raz pierwszy zaprezentowano kinematograf i wyświetlono ruchome obrazy. A za wszystkim stali bracia Lumière, którym na pewno nie śniło się, że ponad 100 lat później nieme kino zostanie uhonorowane filmem "Artysta". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Francja FILM Paryż Brigitte Bardot Catherine Deneuve Edith Piaf Roman Polański Marion Cotillard Louis de Funes Saint-Tropez Montmartre Afryka Andrzej Żuławski Krzysztof Kieślowski

Lipiec miesiącem wielkich bitew. Jak starcia militarne wpłynęły na losy świata?

Dlaczego lipiec to miesiąc obfitujący w znaczące bitwy w dziejach świata, w różnych okresach historycznych? Listę słynnych starć militarnych otwiera zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców 15 lipca 1099 roku, czyli zwieńczenie pierwszej krucjaty i początek ruchu krucjatowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Europy bitwa pod grunwaldem Jerozolima Grunwald Konfederacja I wojna światowa Marna historia Polski

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła śmierć

"Mała towarzyszka i dorośli". Czasy stalinizmu w Estonii oczami dziecka

"Mała towarzyszka i dorośli" estońskiej pisarki i poetki Leelo Tungal (ur. 1947) to straszno-śmieszna opowieść o czasach stalinowskich represji w Estonii, widzianych oczami czteroletniej dziewczynki. Mimo terroru wokół i deportacji bliskich, dziecko jest pełne optymizmu, nadziei i humoru. Z pomocą najbliższych próbuje dostosować się do trudnej rzeczywistości i nie mówić niczego, co mogłoby zaszkodzić jej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Magda Mikołajczuk książki Estonia Syberia

Gen. Janusz Adamczak: naszą rolą będzie przekazywanie zadań wojskowym dowódcom strategicznym

Od dziś (14 lipca) generałem Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO jest gen. Janusz Adamczak. Decyzję tę, w czerwcu, podjął szef MON Mariusz Błaszczak. - Naszą rolą będzie przekazywanie zadań politycznych dla wojskowych dowódców strategicznych - mówi w rozmowie z Beatą Płomecką, korespondentką Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka NATO Jedynka Ukraina

Monarchia francuska. Od potęgi do upadku

Rocznica wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej skłania do refleksji na temat kształtowania się silnej państwowości w czasach średniowiecza. Panujące po sobie dynastie Karolingów i Kapetyngów i ich odwieczny porządek nie zatrzymały zmian, które doprowadziły do zgilotynowania króla Ludwika XVI Burbona w 1793 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Francja historia Europy Ludwik XVI Rewolucja Francuska

Idą zmiany w immunitecie posłów? Filip Kaczyński: będzie to kluczowe w pracach Sejmu

- Jestem przekonany, że ten temat będzie jednym z kluczowych tematów w pracy Sejmu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Filip Kaczyński odnosząc się do deklaracji szefa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie poselskich immunitetów. - To jest bardzo ważne, bezpieczeństwo nas wszystkich i brak tolerancji dla pijanych kierowców to rzecz podstawowa - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek polityka immunitet Sejm alkohol pijani kierowcy Tomasz Grodzki

Badania bunkra Anielewicza. Warszawa to było wielokulturowe miasto

Bunkier Anielewicza to nieistniejący już schron, który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois na warszawskim Muranowie. Pod koniec powstania w getcie warszawskim ukrywali się w nim, a 8 maja 1943 roku ponieśli śmierć, bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak II wojna światowa Żydzi powstanie w getcie biblioteka Warszawa badania getto warszawskie Michał Montowski historia Polski