Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Polskie lasy nie pochłaniają wystarczająco dużo dwutlenku węgla. Z czego to wynika?

Lasy w naszym kraju nie są pochłaniaczami wystarczającej ilości dwutlenku węgla - wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. - Obserwujemy to od wielu lat - mówi dr inż. Bożydar Neroj, naczelnik Wydziału Urządzania Lasu w Lasach Państwowych i nauczyciel akademicki na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Krzysztof Łoniewski Lasy Państwowe las natura środowisko przyroda emisja co2

Chemtrailsy i tajemnicze latające obiekty: prawda i fałsz teorii spiskowych

Teorie spiskowe oplatają cały świat i dotyczą wielu spraw, ale przede wszystkim tajnego rządu nad światem, drastycznej depopulacji (czyli ograniczenia liczby ludności) oraz ukrywania wizyt kosmitów na Ziemi. Doniesienia dotyczące chemtrailsów, czyli tak naprawdę smug kondensacyjnych za samolotami, wciąż i od nowa pojawiają się w mediach społecznościowych. Warto więc wiedzieć o czym mówimy i jak one powstają.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA UFO samolot teorie spiskowe Piotr Łodej Trójka Zobacz także samoloty fake news news

Biblioteki jako centra lokalnej społeczności

Lokalne biblioteki - małe przestrzenie, których rolą nie jest tylko wypożyczanie książek, ale budowanie społeczności lokalnych i relacji w tych społecznościach. Nierzadko to właśnie biblioteki są jedynymi miejscami w gminach, w których odbywają się spotkania, koncerty, wyświetlane są filmy. O takim właśnie miejscu opowiada reportaż Hanny Dołęgowskiej "Nasz drugi dom".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także biblioteka czytelnictwo książki Hanna Dołęgowska Anna Dudzińska społeczeństwo reportaż

Kim byli myśliwy zamieszkujący tatrzańskie jaskinie w epoce kamienia?

Już od XIX wieku naukowcy badali tatrzańskie jaskinie w poszukiwaniu śladów działalności praczłowieka. Udało się je znaleźć dopiero w XXI wieku. W jednej z jaskiń na terenie Słowacji znaleziono ślady myśliwych sprzed ok. 15 tysięcy lat. Ówcześni myśliwi polowali m.in. na... koziorożce alpejskie i tarpany.   
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także archeologia Tatry myśliwi badania Monika Suszek

Krew potrzebna od zaraz. Kto może zostać krwiodawcą?

- Latamy w kosmos, z dnia na dzień jesteśmy coraz silniejsi technologicznie, a sztucznej krwi nie ma. Nic nie wskazuje na to, by znaleziono takie rozwiązanie, więc krwi potrzeba - podkreśla Michał Mikołajczyk, prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa, krew warto jednak oddawać o każdej porze roku. Tym bardziej, że brakuje jej w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  infografika Trójka Zobacz także Robert Grzędowski krwiodawstwo krew społeczeństwo zdrowie