Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Kleks i Wynalazek Filipa Golarza". Co tym razem wydarzy się w świecie baśni?

Do kin wchodzi film "Kleks i Wynalazek Filipa Golarza", czyli druga część "Akademii Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. - Widziałem film na dużym ekranie i to naprawdę robi wrażenie. (...) Już ponad 300 tys. osób zobaczyło tę produkcję na przedpremierowych pokazach. Widzę, jak ona działa na dzieci - wskazuje Janusz Chabior, filmowy Filip. 
Zobacz więcej na temat:  janusz chabior Tomasz Kot Akademia Pana Kleksa film polski

Nowe audycje w Polskim Radiu Chopin

Od stycznia w Polskim Radiu Chopin na słuchaczy czeka aż 5 nowych pasm. Są to: „IX Symfonia Chopina”, „Literatura czasów Chopina”, „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli”, „Wokół Chopina i Paderewskiego” oraz „Wszyscy ludzie Fryderyka”. W każdym z programów na słuchaczy czeka dawka najwyżej jakości kompozycji oraz muzyczne podróże: zarówno do epoki Chopina, jak i do czasów współczesnych.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin konkurs chopinowski nowości Polskie Radio Chopin

"Babygirl" w kinach. Z kim Nicole Kidman prowadzi seksualną grę?

- Mamy pewien układ między dorosłą kobietą i młodym mężczyzną na różne rzeczy. Nie ma tu romantyzmu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o filmie "Babygirl" Karolina Korwin-Piotrowska. Dziennikarka dodaje, że to "bardzo inteligentna, momentami sarkastyczna i złośliwa, ale bardzo prawdziwa opowieść o kobiecej seksualności".
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino KULTURA Nicole Kidman

Włodek Pawlik: moja przygoda z kolędami rozpoczęła się ponad dwadzieścia lat temu i trwa do dziś

Włodek Pawlik jest kompozytorem i pianistą jazzowym, laureatem nagrody Grammy w kategorii "Best Large Jazz Ensemble Album". Artysta dużo uwagi poświęca również kolędom. Po raz pierwszy pochylił się nad tym repertuarem w roku 2002. - Wtedy ukazały się impresje kolęd w moim wykonaniu - wspomina. 
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Paweł Sztompke kolędy musical Irena Sendlerowa

Ania Wyszkoni w PRK: staram się jeździć przede wszystkim ostrożnie

Studio Polskiego Radia Kierowców odwiedziła jedna z najbardziej doświadczonych i cenionych wokalistek - Ania Wyszkoni. W rozmowie ze Zbyszkiem Zeglerem opowiadała nie tylko o swojej twórczości. Arystka zdradziła słuchaczom m.in. czy lubi podróżować, na jakim samochodzie zdawała prawo jazdy oraz to, jakim samochodem aktualnie jeździ. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców motoryzacja muzyka rozrywkowa Ania Wyszkoni Zbigniew Zegler piosenka samochody kierowcy

Morze Bałtyckie zanieczyszczone plastikiem. Niebezpieczne sieci widma

W Morzu Bałtyckim jest coraz więcej mikroplastiku. Pojawiają się w nim m.in. sieci widma, które często stają się śmiertelną pułapką dla różnych zwierząt, niebędących w stanie wyplątać się z nich. - Plastik to nasz "genialny" wynalazek. To tylko my jesteśmy temu winni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Morze Bałtyckie plastik zwierzęta ekologia Iwona Pawliczka

Profesor Antoni Dudek - naukowiec, radiowiec, youtuber, edukator

- Coraz bardziej oddalam się ze świata klasycznej nauki w kierunku upowszechniania wiedzy. Ci, którzy słuchają audycji "Rzeczypospolite" wiedzą, że głównie staram się tam, aby służyło to po prostu pewnej edukacji - mówił w Dwójce profesor Antoni Dudek, historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także radiowiec (prowadzi audycję Rzeczypospolite w Dwójce) i autor wykładów na YouTube.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek historia Polski Michał Nowak Dwójka III RP KULTURA youtube

Małgorzata Musierowicz skończyła 80 lat. Jej książki czytały i nastolatki, i Czesław Miłosz

- W latach 90. Małgorzata Musierowicz stała się nie tylko najpopularniejszą autorką powieści dla dziewcząt, ale też pisarką czytaną przez dorosłych ludzi - od Czesława Miłosza, po prof. Mariana Stalę - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Biedrzycki, krytyk literacki i historyk literatury, w dniu 80. urodzin Małgorzaty Musierowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki dla dzieci Monika Zając Małgorzata Musierowicz Krzysztof Biedrzycki Dwójka KULTURA Stanisław Barańczak

"Powróćmy jak za dawnych lat". Muzyczna podróż w czasie z Orkiestrą Polskiego Radia

"Powróćmy jak za dawnych lat" to niezwykłe muzyczne wydarzenie. W Studiu im. Witolda Lutosławskiego zabrzmią utwory Jerzego Jurandota, Juliana Tuwima czy Andrzeja Własta, a także muzyka Artura Golda, Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa. - Zaczynamy przygotowania do stulecia Polskiego Radia, a przed nami również osiemdziesięciolecie Orkiestry Polskiego Radia - zwraca uwagę dyrektor, Kajetan Prochyra.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Kajetan Prochyra MUZYKA

Czym dziś jest Naddniestrze i co się tam dzieje?

Niezwykle ciekawą i skomplikowaną sytuację w Europie Wschodniej ma Mołdawia, gdzie ścierające się interesy m.in. Rosji i Unii Europejskiej mieszają się w jednym kotle, na który oddziałuje jeszcze wojna w sąsiedniej Ukrainie. Dodatkowym problemem dla Mołdawii jest Naddniestrze - jej część, która ogłosiła niepodległość w 1990 roku, pozostając w ścisłym związku z Rosją. To marionetkowe państwo nie jest jednak uznawane na świecie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka polityka naddniestrze Mołdawia Rosja Piotr Firan Ośrodek Studiów Wschodnich