Polskie Radio
Section05

zwróć uwagę

Słuchowisko "Jezus na Bazarze Różyckiego" [POSŁUCHAJ]

Każde miasto ma swoją szczególną przestrzeń, która staje się legendą. Każdy mieszkaniec miasta współtworzy tę legendę. Takim wyjątkowym miejscem na warszawskiej Pradze jest Bazar Różyckiego. Marek Miller, znakomity polski dziennikarz i twórca Laboratorium Reportażu, wspólnie ze swoimi studentami poświęcił wiele lat, by wniknąć i udokumentować ten warszawski "mikrokosmos".
Zobacz więcej na temat:  Marta Lipińska KULTURA pr poleca

Nie tylko Taras Szewczenko. Historia literatury ukraińskiej

Właśnie minęła 208. rocznica urodzin Tarasa Szewczenki (1814-1861) uważanego za jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów, twórcy ukraińskiej literatury współczesnej i bohatera Ukrainy. Był on także malarzem i działaczem politycznym, który stał się symbolem narodu ukraińskiego, jego kultury i tożsamości. Historia ukraińskiej literatury, ukraińskiej kultury nie zaczęła się jednak w wieku XIX, kiedy żył Szewczenko, ale osiem wieków wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura KULTURA Anna Stempniak

Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom I - "Jesień" Władysława Stanisława Reymonta

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy po prozę Władysława Stanisława Reymonta - prezentujemy "Chłopów", wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA Władysław Reymont

"Drewniane skarbczyki dam" - niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Różnego rodzaju skrzyneczki, kasety, szkatuły, pudełka i puzderka - to przykłady najpopularniejszych sprzętów kobiecych, używanych od antyku aż do czasów współczesnych. Przedmioty te można zobaczyć na wystawie "Drewniane skarbczyki dam. Historia kobiet w meblach zapisana" - czynnej do 14 kwietnia - w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Michał Montowski SZTUKA KULTURA Patryk Michalski

"Kto się cieszy, ten nie grzeszy" - malarstwo na szkle Jana Fudali w Zakopanem

Na wystawie "Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala" - czynnej do 9 kwietnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych. To wyjątkowa okazja, żeby znającym twórczość artysty przypomnieć ją chociaż częściowo, a nieznającym - przedstawić jego pełne fantazji i barwne, buchające emocjami obrazy na szkle. Patronem medialnym ekspozycji jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  wystawa SZTUKA Zakopane Michał Montowski Patryk Michalski Podhale sztuka ludowa KULTURA

"Kobieta" - wystawa zainspirowana postacią malarki Anny Bilińskiej w Radomiu

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - do końca czerwca - można oglądać wystawę "Kobieta. Współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej". Inspiracją dla twórców ekspozycji była postać jednej z najwybitniejszych malarek polskich XIX wieku - Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. W dwóch salach radomskiego muzeum umieszczono 40 dzieł autorstwa 26 współczesnych twórców: obrazy, rzeźby oraz projekt modowy.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Radom Michał Montowski Patryk Michalski KULTURA

"Jacek Malczewski romantyczny" - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Na pamiątkę dwusetnej rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła uznawanego za manifest polskiego romantyzmu - rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wyjątkową wystawę poświęconą romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Będzie ją można oglądać od piątku, 18 lutego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski malarstwo wystawa SZTUKA KULTURA Joanna Sławińska Kraków