Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Peregrynacje pomnika pewnego Poniatowskiego

Pomnik wzbudzał kontrowersje jeszcze zanim na dobre stanął w Warszawie. Wielu Polakom nie spodobała się klasyczna konwencja, w której został przedstawiony romantyczny bohater wojen napoleońskich. Na domiar złego warszawiacy mogli podziwiać dzieło dopiero niemal sto lat po jego ukończeniu. W uroczystym odsłonięciu przeszkodził bowiem wybuch, a następnie klęska powstania listopadowego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Poniatowski Warszawa

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

48 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

Traktat w Buczaczu - hańba dla skłóconej Rzeczypospolitej

252 lata temu w obozie sułtańskim pod Buczaczem podpisany został traktat, w którym Rzeczpospolita zrzekła się na rzecz Turcji części terytorium wraz ze słynnym Kamieńcem Podolskim oraz zobowiązała się do płacenia sułtanowi rocznego trybutu. Układ nie został ratyfikowany przez sejm i stał się impulsem do wytężenia wysiłków w walce z nieprzyjacielem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan III Sobieski Tatarzy Turcja Kamieniec Podolski Podole

Lucjan Żeligowski - żołnierz, polityk, zdobywca Wilna

17 października 1865 roku w Oszmianie urodził się Lucjan Żeligowski - żołnierz I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zasłynął jednak buntem, który - na polecenie Józefa Piłsudskiego - wywołał w Wilnie w 1920 roku. Rewolta doprowadziła do powstania nowego państwa - Litwy Środkowej, a w konsekwencji do przyłączenia Wileńszczyzny do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska I wojna światowa Wilno Litwa historia Polski

Zenon Przesmycki. Radykalny obrońca piękna przed "wulgarnym tłumem"

– Nie szedł na żadne kompromisy, jeśli chodzi o współpracę z artystami i gusta publiczności. "Chimera" miała być azylem artystów, którzy obcują z najwyższą sztuką, nie cieszą się tym, co teraz i tutaj, tylko interesują się tym, co jest wieczne – mówiła literaturoznawczyni prof. Ewa Paczoska o Zenonie Przesmyckim.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski literatura prasa KSIĄŻKA książki Warszawa

"Kulej. Dwie strony medalu". Prawda i fikcja w filmie o dwukrotnym mistrzu olimpijskim [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Jest jedynym polskim bokserem, który zdobył złote medale olimpijskie na dwóch kolejnych igrzyskach. Jerzy Kulej, bo o nim mowa stoczył 348 pojedynków bokserskich i ani razu nie leżał na deskach. Ale to też człowiek o barwnym, choć nie zawsze szczęśliwym, życiu prywatnym. I właśnie na tej prywatnej sferze jego biografii skupia się film Xaverego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu".  W tworzeniu scenariusza brali udział Waldemar Kulej, syn boksera i Helena Kulej, jego pierwsza żona, która jest też - obok Jerzego - główną bohaterką filmu. Nie oznacza to jednak, że na ekranie zobaczymy film dokumentalny. Scenarzyści nierzadko odchodzą od rzeczywistego przebiegu wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  jerzy kulej boks PRL FILM