Polskie Radio
Section05

Armia Czerwona

Powstanie Warszawskie. 20 września 1944. "Przelana krew to czyn narodu, który chce żyć w wolności"

Pięćdziesiąty pierwszy dzień powstania, środa. Na Przyczółku Czerniakowskim w domu przy ulicy Wilanowskiej 1 ginie 12-letni kapral Witold Modelski, najmłodszy uczestnik walk powstańczych. Część walczących wobec beznadziejnej sytuacji postanawia przeprawić się na prawy brzeg Wisły.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy nazizm zbrodnie wojenne Armia Krajowa Antoni Chruściel

"Wspominamy odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy". Ambasador USA w rocznicę sowieckiej agresji

- Wspominamy odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy dzielnie walczyli w obronie swojej ojczyzny i wolności przed rosyjskimi najeźdźcami - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Georgette Mosbacher USA dyplomacja rocznica historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow 17 września 1939 ZSRR II wojna światowa POLSKA

"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

W południe na warszawskim Muranowie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę. 81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarł się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Związek Sowiecki 17 września 1939

Władze Szczecina w rocznicę Bitwy Warszawskiej oddały hołd żołnierzom... radzieckim

"Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska złożył kwiaty pod Pomnikiem Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, odsłoniętym z okazji Rewolucji Październikowej" - poinformowało na swojej stronie internetowej Radio Szczecin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony zachodniopomorskie Szczecin wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska

Wiceszef IPN: po II wojnie światowej Polska nie stała się wolna

- Po II wojnie światowej usunięto tego najgorszego, niemieckiego okupanta, który groził zagładą biologiczną dla całego narodu, ale przyszło nowe zniewolenie, które pozostało z nami w różnym natężeniu przez kolejne 45 lat - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Tadeusz Płużański Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Dr Wyciszkiewicz: pozostałe po ZSRR pomniki należało zdemontować wcześniej

- Dobrym wyjściem był demontaż pomnika Koniewa w Krakowie. Gdybyśmy w odpowiednim czasie zrobili to z większością tego rodzaju budowli w Polsce, wówczas nie mielibyśmy tego problemu politycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ernest Wyciszkiewicz, prezes Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja pomniki Władimir Putin ŚWIAT