Polskie Radio
Section05

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie na Wschodzie

Gdy wierni Kościoła rzymskokatolickiego świętują 6 stycznia Objawienie Pańskie i zapisują na drzwiach mieszkań pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, prawosławni oraz grekokatolicy używający kalendarza juliańskiego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, rozpoczynając bogate w symbolikę liturgiczną obchody Narodzenia Pańskiego. O tym w Polskim Radiu 24 mówi o. Piotr Kuszka, proboszcz parafii grekokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kościół prawosławny Trzech Króli chrześcijaństwo

Piotr "Lolek" Sołoducha z zespołu Enej: Chcemy zachęcać do kolędowania

"Kolędy pod wspólnym niebem" to album wydany przez grupę Enej. Płyta zawiera tradycyjne utwory wykonane w językach polskim i ukraińskim. Jak święta w obrządku greckokatolickim spędza Piotr "Lolek" Sołoducha? Które z rodzinnych tradycji widoczne są w twórczości zespołu? Dlaczego tak ważną rolę w jego życiu odgrywa kolędowanie? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Enej Katarzyna Cygler święta Wigilia kolędy tradycja

Grekokatolicy świętują wigilię. Poznaj ich zwyczaje

Wyznawcy Kościoła greckokatolickiego zasiądą do wigilijnego stołu. Według kalendarza juliańskiego święta w obrządku wschodnim przypadają bowiem 13 dni po katolickich. 6 stycznia rozpocznie się świętowanie w wielu domach – m.in. na Podlasiu czy w Małopolsce. Jak wygląda wigilia w tradycji greckokatolickiej? Jakie potrawy i zwyczaje jej towarzyszą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka święta Monika Chrobak tradycja pierogi jedzenie potrawy małopolskie

O świętowaniu wschodniochrześcijańskiego Bożego Narodzenia

6 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich zaczynają obchody świąt Bożego Narodzenia! W tym dniu w wielu miejscach na świecie wierni zasiądą do wigilijnego stołu. W „Kiermaszu pod kogutkiem” przyjrzymy się różnym tradycjom bożonarodzeniowym wśród wschodniochrześcijańskiej społeczności.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina Podlasie prawosławie

Zwierzę w prezencie świątecznym – spod choinki na ulicę

W minione Boże Narodzenie, tak jak i w poprzednich latach, wiele dzieci otrzymało w prezencie od swoich rodziców zwierzę – najczęściej psa, kota, królika lub rybki. Niestety często dość szybko okazuje się, że taki podarek nie spełnia oczekiwań domowników i staje się niechcianym. Dlaczego zwierzę w prezencie świątecznym nigdy nie jest dobrą decyzją i jak powinniśmy postąpić, gdy już musimy je oddać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka prezenty choinka święta zwierzęta zwierzęta domowe PSY koty kot króliki schronisko dla zwierząt prawa zwierząt

"Jest co oglądać". Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Pod Blachą

- Wystawa jest kolorowa, rozświetlona, magiczna, trochę tajemnicza. Naprawdę serdecznie zapraszamy, bo jest co oglądać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy szopek krakowskich. Jak dodał, na ekspozycji znajdziemy bardzo różnorodne dzieła, spośród których większość zdobyła nagrody i wyróżnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Kraków Warszawa tradycja architektura konkurs wystawa Wydarzenia Zamek Królewski

Święto Trzech Króli. Janusz Rosikoń: wskazuje na rangę narodzin Chrystusa

- Jeszcze nie tak dawno traktowało się pokłon Trzech Króli jako zupełną legendę stworzoną dla podkreślenia wielkości świąt Bożego Narodzenia - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Rosikoń (fotograf i wydawca licznych albumów, m.in. książki autorstwa Grzegorza Górnego "Trzej Królowie Dziesięć Tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia").  
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo Trzech Króli religia