Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Rozstrzelano ich na oczach dzieci". Świadkowie i historycy o rodzinie Ulmów [POSŁUCHAJ]

–  Wiedzieli dobrze, co jest za przechowywanie Żydów. Że jest śmierć – wspominał w Polskim Radiu Roman Kluz, krewny rodziny Ulmów. Rodziny, która – zamordowana w 1944 roku przez niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów – 10 września 2023 roku została  beatyfikowana w rodzinnej wsi, w Markowej na Podkarpaciu.
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja Ulmowie Żydzi Niemcy zbrodnie wojenne

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono je w leju po bombie

W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte, prowadzonych w leju po bombie zrzuconej we wrześniu 1939 r., odkryto m.in. emaliowaną tabliczkę pochodzącą z drzwi pomieszczeń Składnicy - podało Muzeum II Wojny Światowej. Tabliczka zachowała się w doskonałym stanie, bez trudu można odczytać widniejący na niej napis: "Interesantów przyjmuje się w dnie powszednie od godz. 7 do 10".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Westerplatte Gdańsk

Spacer z Filipem Springerem. Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci?

Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? Komu służy architektura? W "Kwadransie bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer z Filipem Springerem, pisarzem i reporterem.
Zobacz więcej na temat:  Filip Springer Dwójka reportaż literatura Małgorzata Nieciecka- Mac Warszawa Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie. 8 września 1944. "Ogień był piekielny, ulice zasłane trupami"

Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują się wedrzeć do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej, o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa

Wrzesień 1939 roku. Czy Polska mogła się obronić?

85 lat temu, 1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, największy i najkrwawszy konflikt w historii. Czy politycy i wojskowi stanęli na wysokości zadania? Czy Polska mogła się obronić? Jakie lekcje płyną dla nas z tego, co działo się 85 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski Armia Czerwona Adolf Hitler Niemcy kampania wrześniowa 1939