Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Vincent Helbig o Niemcach i Polakach czyli "Wasz Niemiec" w Czwórce

Warto rozmawiać o przeszłości i teraźniejszości Polski i Niemiec - mówi w Czwórce Vincent Helbig, czyli "Wasz Niemiec". W audycji "Świat 4.0" opowiadał m.in. o tym, czego o II wojnie światowej uczą niemieckie szkoły. Przekonuje też, jak ważne jest to, by walczyć z wzajemnymi uprzedzeniami i zbliżać obydwa narody do siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Podróże z Czwórką historia Europy nauka języków obcych Vincent Helbig

Odbudowa Warszawy po II wojnie światowej. Decyzja, trudności i powody. Posłuchaj podcastu "Pamięć w eterze"

 Odbudowa całkowicie zrujnowanej stolicy po zakończeniu II wojny światowej, w warunkach kryzysu gospodarczego i niedoborów, wydawała się zadaniem praktycznie niemożliwym. Warszawiacy wracający do miasta, a także polityczne władze PRL, zdecydowali się jednak na podjęcie się tego zadanie. Dlaczego tak się stało oraz jakie trudności były z tym związane – o tym opowiada siódmy odcinek cyklu "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie

Po 80 latach pamiątki zabrane przez Niemców wróciły do rodzin ofiar

Zegarki i kolczyki, pierścionki i obrączki, a także różaniec i niewielki ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej oraz krzyżyki - to pamiątki po kobietach i mężczyznach, zatrzymanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Po 80 latach te przedmioty wróciły do ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne pamiątki gestapo Niemcy wspomnienie

"Rozstrzelano ich na oczach dzieci". Świadkowie i historycy o rodzinie Ulmów [POSŁUCHAJ]

–  Wiedzieli dobrze, co jest za przechowywanie Żydów. Że jest śmierć – wspominał w Polskim Radiu Roman Kluz, krewny rodziny Ulmów. Rodziny, która – zamordowana w 1944 roku przez niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów – 10 września 2023 roku została  beatyfikowana w rodzinnej wsi, w Markowej na Podkarpaciu.
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja Ulmowie Żydzi Niemcy zbrodnie wojenne

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono je w leju po bombie

W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte, prowadzonych w leju po bombie zrzuconej we wrześniu 1939 r., odkryto m.in. emaliowaną tabliczkę pochodzącą z drzwi pomieszczeń Składnicy - podało Muzeum II Wojny Światowej. Tabliczka zachowała się w doskonałym stanie, bez trudu można odczytać widniejący na niej napis: "Interesantów przyjmuje się w dnie powszednie od godz. 7 do 10".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Westerplatte Gdańsk

Spacer z Filipem Springerem. Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci?

Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? Komu służy architektura? W "Kwadransie bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer z Filipem Springerem, pisarzem i reporterem.
Zobacz więcej na temat:  Filip Springer Dwójka reportaż literatura Małgorzata Nieciecka- Mac Warszawa Powstanie Warszawskie