Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

- Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone, to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity - wspominał przełomowy dzień w bitwie o Anglię płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303. 
Zobacz więcej na temat:  Anglia Bitwa o Anglię III Rzesza Niemcy nazizm Winston Churchill

Bitwa nad Bzurą. "Czarnym koniem była niemiecka przewaga w sprzęcie i amunicji"

- Bitwa nad Bzurą była dowodem niemieckiej przewagi technicznej. Jednak analizując decyzje strony niemieckiej, rozkazy, widać, że wojska niemieckie nie były jeszcze przyzwyczajone do wojny błyskawicznej. To był ten wyćwiczony blitzkrieg znany z późniejszej operacji "Barbarossa" - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Górny z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Bzura kampania wrześniowa

Kate Winslet jako Lee Miller. Historia korespondentki wojennej, która kąpała się w wannie Hitlera

O tym, jak barwne było życie Lee Miller świadczy fakt, że Kate Winslet, odtwórczyni głównej roli, a przede wszystkim producentki filmu o słynnej modelce, fotografce i korespondentce wojennej, zdołała nakreślić tylko połowę biografii jednej z najciekawszych kobiet pierwszej połowy XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA USA Wielka Brytania FILM fotografia Kate Winslet Paweł Edelman

Podcast "A więc wojna!" - zapis września 1939 w poruszających, archiwalnych nagraniach

W tym roku przypada 85 rocznica wybuchu II wojny światowej. Dramatyczne chwile z września 1939 roku upamiętnia podcast Polskiego Radia "A więc wojna!". Jego twórcy Bartłomiej Makowski i Przemysław Lis wykorzystali unikatowe, często nigdy nieemitowane materiały z archiwum Polskiego Radia oraz Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podcast Przemysław Lis Bartłomiej Makowski Piotr Firan Stefan Starzyński Warszawa kampania wrześniowa

"Lee. Na własne oczy" w kinach. Swoimi zdjęciami dawała głos tym, którym go odebrano

- Lee Miller przywraca nam najważniejszą powinność dziennikarza: jesteś tam, gdzie nikogo innego nie ma, zaglądasz za kulisy brutalnej rzeczywistości i ją pokazujesz. Czasem świat tej prawdy nie chce oglądać, ale przychodzi ten czas, żebyśmy jej historię i zdjęcia poznali jeszcze raz - mówiła w Dwójce przed premierą filmu "Lee. Na własne oczy" Anita Czupryn, była korespondentka wojenna w Afganistanie.
Zobacz więcej na temat:  korespondent wojenny Paweł Edelman kino FILM KULTURA premiera fotografia Lee Miller Małgorzata Wosiek