Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

TYLKO U NAS To za tym tęskni Putin. Prof. Roszkowski odsłania w "Komunizmie światowym" meandry zbrodniczej ideologii

"Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni" prof. Wojciecha Roszkowskiego to książka, którą ciężko omawiać w oderwaniu od toczącej się na Ukrainie wojny. Komunistyczne mordy i manipulacje sprzed lat wracają w zbrodniczej polityce Putina i w jego wizji "ruskiego miru", mającego być XXI-wieczną emanacją Związku Sowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komunizm Związek Sowiecki Władimir Putin

Dr Michał Sadłowski: dzisiejsza Rosja to efekt polityki prowadzonej przez Stalina

- Można powiedzieć, że Józef Stalin dokonał fizycznej likwidacji Rosji normalnej, demokratycznej, konstytucyjnej, praworządnej. Sam Stalin (...) jest produktem wojny domowej, okresu, gdzie w polityce była najważniejsza brutalność. Niestety to w Rosji wróciło - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sadłowski (Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Władimir Putin serwis wschodni ŚWIAT

"Uznano, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie". Adam Borowski o wojnach czeczeńskich

- To wszystko już było, tylko naród czeczeński był malutki. Uznano, że można zdemokratyzować Rosję, poza tym interesy były ważne i stwierdzono, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie, i mamy skutek taki, że obserwujemy powtórkę tego samego, tylko że na narodzie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Adam Borowski. Gościem "Debaty dnia" był również zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Stankowski Adam Borowski ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Władimir Putin Czeczenia Europa

"Imperializmowi nie wolno ustępować". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Westerplatte

W cieniu Stalina. Trudne wybory polskich pisarzy

- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
Zobacz więcej na temat:  literatura Władysław Broniewski Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński Tadeusz Boy-Żeleński Wacław Holewiński Dwójka KULTURA

Między Stalinem a Hitlerem. Polska w dwudziestoleciu

Jakie było niemieckie i sowieckie spojrzenie na Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy było one podobne? Jaką rolę odgrywały w nim stereotypy? Czy ten sposób postrzegania ulegał zmianie na przestrzeni dwóch dziesięcioleci? Porozmawiamy o tym w najbliższej audycji "Rzeczypospolite". Gościem prof. Antoniego Dudka był dr Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Dwudziestolecie międzywojenne Antoni Dudek Dwójka

Walka komunistycznego państwa z tradycją świąt historycznych

18 stycznia 1951 roku, komunistyczny sejm PRL przyjął ustawę o dniach wolnych od pracy, związanych z różnymi świętami religijnymi i historycznie polskimi. To właśnie, dzięki tej ustawie, z kalendarza świętowania zniknęło choćby święto 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Komunistyczna Partia Polski (KPP) Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (KPZR) religia Polska Zjednoczona Partia Robotnicza tradycja święta

NASZ WYWIAD B. ambasador RP Wiktor Ross: Putin prowadzi restalinizację, a Memoriał uświadamiał światu potworność zbrodni Stalina

- Putinowska Rosja prowadzi de facto politykę restalinizacji. Chce doprowadzić do zapomnienia o zbrodniach stalinowskich – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiktor Ross, były dyplomata i ambasador, wykładowca uniwersytecki, komentując decyzje sądów o likwidacji Memoriału.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Memoriał Białoruś Ukraina Władimir Putin serwis wschodni

NASZ WYWIAD Likwidacja Memoriału. Były ambasador RP prof. Marciniak: represje stalinowskie są w Rosji żywym tematem politycznym

- Procesy w sprawie likwidacji Memoriału potwierdzają, że istnieje ścisły związek między historią represji politycznych a teraźniejszością. Sprawa terroru komunistycznego z okresu stalinowskiego i masowych zbrodni nie jest tylko przedmiotem uroczystości rocznicowych czy wspomnieniowych, ale jest żywą kwestią polityczną - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl były ambasador Polski w Rosji prof. Włodzimierz Marciniak. Profesor zwrócił także uwagę na zaostrzenie wyroku historyka Jurija Dmitrijewa, kawalera polskiego Złotego Krzyża Zasługi: z 13 do 15 lat więzienia, i na szczególne okoliczności tej sprawy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Memoriał Białoruś Ukraina Władimir Putin serwis wschodni