Polskie Radio
Section05

KULTURA

Starych polskich kreskówek nieśmiertelny czar

Dzisiaj to prawie nie do uwierzenia, ale przed laty, gdy obecni rodzice i dziadkowie sami byli dziećmi, jedna kilkuminutowa kreskówka była pełną telewizyjną ofertą dla najmłodszych na cały dzień! Mimo to tamte filmy są wspominane z wielką nostalgią, a  niektórzy twierdzą, że ówczesne polskie dobranocki były lepsze niż współczesne kreskówki. 
Zobacz więcej na temat:  FILM filmy animowane Bolek i Lolek Bielsko-Biała Katarzyna Cygler Monika Suszek Trójka

Przemysław Pawlak: "Szewcy" to największe osiągnięcie Witkacego dramatopisarza

- Najwybitniejsi twórcy polskiego powojennego teatru sięgali po dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza jako jednego z pierwszych autorów w swojej pracy reżyserskiej. Jerzy Grotowski chciał wystawiać "Szewców" na Wawelu, gdy był jeszcze studentem Akademii Teatralnej. Tadeusz Kantor przez pierwsze 20 lat teatru Cricot 2 eksploatował prawie wyłącznie teksty Witkacego - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, witkacolog.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zbigniew Raszewski

"Młodzi i Film". Rozpoczął się koszaliński festiwal: sześć dni projekcji, spotkań i dyskusji

Zaczął się już 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Ten jedyny w Europie festiwal, podczas którego prezentowane są głównie debiuty, potrwa do 17 czerwca. W programie przegląd najciekawszych, najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii młodych, obiecujących twórców, ale również wystawy sztuki, spotkania z twórcami, panele branżowe, koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  FILM festiwal filmowy Koszalin Katarzyna Cygler Trójka

Pałac Potockich w Radzyniu. Piękny jak drezdeński Zwinger

Radzyń Podlaski znajduje się w województwie lubelskim i położony jest na północ od głównego miasta regionu. Miejscowy pałac nie tylko należy do najpiękniejszych założeń w Polsce, ale również uważany jest za najlepszy przykład rokokowej rezydencji w naszym kraju. – Co ciekawe, specjaliści porównują go nawet z drezdeńskim Zwingerem czy poczdamskim pałacem Sanssouci, gdyż tak dobrze zachowanych budowli tego typu wiele już nie zostało w Europie – mówiła Marta Piasecka, zapraszając na audycję. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

"Wspieranie wolontariatu to standard w każdej demokracji". Wojciech Kaczmarczyk o działaniach NIW

W audycji rozmawiano o działalności Narodowego Instytutu Wolności oraz o przygotowywanym konkursie "First to help", dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman wolontariat

Wkrótce zaczyna się Pyrkon – największy festiwal dla fanów szeroko pojętej fantastyki

Pyrkon – to słowo wzbudza rozkoszne drżenie serca u każdego fana szeroko pojętej fantastyki w dowolnych właściwie jej przejawach i wariantach. Organizowany od 1999 roku jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Najnowsza edycja zacznie się w piątek, 16 czerwca, i będzie trwała nieprzerwanie przez trzy dni aż do niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka Poznań Pyrkon FILM serial science-fiction cosplay gry komputerowe Tomasz Miara Trójka

Projekt "Dzieciństwo": nagrodzony katalog i wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym

Otwarta na początku czerwca wystawa "Dzieciństwo" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie pokazuje, jakie smaki i odcienie miało dzieciństwo na przestrzeni lat. Wcześniej powstał katalog "Dzieciństwo" będący blisko 400-stronicowym repozytorium wiedzy o etnografii dzieciństwa. I to on został nagrodzony srebrnym medalem za opracowanie graficzne w konkursie "European Design Awards 2023". 
Zobacz więcej na temat:  grafika projektowanie KSIĄŻKA muzeum Tomasz Miara Trójka

Mądre, zabawne i bardzo prowokacyjne – mówi o komedii "Mój sąsiad Adolf" Łukasz Adamski

Na ekrany polskich kin wszedł film "Mój sąsiad Adolf". To bardzo nietypowa komedia o dwóch sąsiadach, ich tajemnicach i przetwarzaniu traumy. Jest w tym filmie, poza nazwiskiem głównego bohatera, wyraźny ślad polski, gdyż zdjęcia zrealizował Radosław Ładczuk, a muzykę napisał Łukasz Targosz.
Zobacz więcej na temat:  FILM Holokaust komedia Tomasz Miara Łukasz Adamski Trójka Żydzi Adolf Hitler

"Nagroda nie zwalnia z ciągłej dbałości o język". Co wiemy o Mistrzach Mowy Polskiej?

Używają słów odpowiednio dobranych, rzadko kolokwializmów czy potocyzmów. Języki mają giętkie, a elokwencją mogliby obdarzyć niejednego, a do tego mówią zrozumiale i ciekawie. Tacy są Mistrzowie Mowy Polskiej. Wśród tegorocznych nominowanych do tego tytułu jest prof. Andrzej Nowak, współtwórca audycji "Historia żywa" w radiowej Jedynce i Grażyna Bastek współpracująca z Programem 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Mistrz Mowy Polskiej język polski społeczeństwo Martyna Podolska Krzysztof Globisz

"Scena teatralna Trójki": "5 ½”, czyli pewne podobieństwo do Felliniego - nieprzypadkowe

Na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawiamy nowe słuchowisko Krzysztofa Bizia pod tytułem "5 ½". Twórcy teatralni, reprezentujący różne pokolenia, inspirują się klasyką wielkiego kina europejskiego, filmami Felliniego, Viscontiego, Bergmana. Jak Krzysztof Bizio nawiązuje do "8 ½" – filmu, który powstał w 1963 roku, a więc 60 lat temu, mogliśmy się przekonać, słuchając jego sztuki, zrealizowanej w Teatrze Polskiego Radia przez Waldemara Modestowicza. Autor i reżyser byli naszymi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca Anna Dereszowska Ewa Konstancja Bułhak Piotr Grabowski Waldemar Modestowicz Renata Baszun Beata Janowska Andrzej Brzoska Barbara Marcinik Wojciech Dorosz