Polskie Radio
Section05

KULTURA

Marcin Januszkiewicz: myślę, że mógłbym z powodzeniem zagrać na Broadwayu

- Łączę te dwie rzeczy na scenie: muzykę i aktorstwo. Chociaż to są dla mnie kompletnie inne światy - mówi Marcin Januszkiewicz. Aktor, reżyser i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie regularnie występuje na wielu scenach w Polsce; publiczność doceniła go za występy w spektaklach i musicalach, ale również za muzyczne projekty, gdzie brał na warsztat m.in. teksty Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Marcin Januszkiewicz aktorstwo

Gdy córka boga Indry zeszła na Ziemię – premiera "Gry snów" Augusta Strindberga w Teatrze Narodowym

Premiera "Gry snów" wg. Augusta Strindberga odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia, w Teatrze Narodowym w Warszawie. Reżyserem, ale też autorem opracowania dramaturgicznego i tekstów ballad jest Sławomir Narloch. I właśnie z nim rozmawia Malwina Kiepiel.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Teatr Narodowy w Warszawie premiera august strindberg wiara Bóg kryzys depresja Malwina Kiepiel Trójka

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Kordegarda wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Sadley Dwójka SZTUKA

"Jedzenie w sztuce": smakowita wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

"Jedzenie w sztuce" to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której konfrontowane są ważne obszary życia z refleksjami artystów, analizowane zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Tematami wcześniejszych ekspozycji były: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów. Wystawa będzie czynna przez blisko rok, od 11 kwietnia 2024 roku do 16 marca 2025 roku, i towarzyszyć jej będzie wiele interesujących wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK malarstwo fotografia Kraków jedzenie Radosław Nałęcz Trójka

Muzeum II Wojny Światowej. Prof. Rafał Wnuk: wystawa stała odzyska pierwotny kształt

- Zastałem muzeum funkcjonujące troszeczkę na zasadzie obrony pewnej tradycyjnej wizji myślenia o tym, czym jest muzeum, czym jest tożsamość. Wyczuwalna jest atmosfera troszeczkę oblężonej twierdzy. Nie mówię o ludziach, tylko o sposobie opowiadania o przeszłości - mówił w Dwójce prof. Rafał Wnuk, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Rafał Wnuk historia Polski Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne Katarzyna Hagmajer-Kwiatek debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek Dwójka