Polskie Radio
Section05

KULTURA

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne Katarzyna Hagmajer-Kwiatek debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek Dwójka

WATCH DOCS po raz 22. Objazdowy festiwal filmowy ponownie ruszył w Polskę

Festiwal filmowy WATCH DOCS, organizowany po raz 22., odwiedzi w tym roku 40 miejscowości. W programie znalazła się m.in. oscarowa produkcja "20 dni w Mariupolu". - To bardzo fajna inicjatywa, którą nieustannie rozwijamy. Bardzo się cieszymy, że oprócz Warszawy watchdocsowe filmy mogą zobaczyć ludzie w miejscowościach w całej Polsce - podkreśla Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda kino festiwal filmowy Watch Docs

Szymon Piotr Warszawski: film "Czerwone maki" jest dla mnie bardzo ważny, osobisty

- Kiedy dwa i pół roku temu Krzysztof Łukaszewicz wysłał mi scenariusz "Czerwonych maków", a ja wyraziłem zainteresowanie, to jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, że ten film okaże się dla mnie tak ważny - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" aktor Szymon Piotr Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Szymon Piotr Warszawski aktorstwo Monte Cassino armia Andersa FILM kino

Kino dokumentalne dla młodych widzów? Oczywiście! Rusza druga edycja niezwykłego festiwalu

Już 13 kwietnia rusza druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC, który przybliża młodym widzom niezwykłą moc kina dokumentalnego. Tegoroczna edycja to bogaty przegląd filmów, które skupiają się na życiu nastolatków i ich codziennych doświadczeniach.
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy młodzież dzieci szkoła pokaz Radosław Nałęcz Trójka

Optymistyczne wnioski na temat stanu czytelnictwa w Polsce. "Dziś można czytać na różne sposoby"

- Mam wrażenie, że my jako społeczeństwo się rozwarstwiamy. Wśród części Polaków, raczej z wielkich miast i raczej kobiet, czytanie rzeczywiście jest popularne. Część natomiast w ogóle odchodzi od czytania i przechodzi bardzo mocno w świat ikoniczny, obrazkowy - mówił w Dwójce dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Jakub Kukla książki Biblioteka Narodowa raport Dwójka

Lara Croft najbardziej kultową postacią gier wideo. Piękna archeolożka pokonała hydraulika Mario i agenta 47

Już niedługo rozdanie nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA. Przy tej okazji Akademia przeprowadziła sondę na najbardziej kultową postać z gier wideo. Na samym szczycie znalazła się Lara Croft, która wyprzedziła hydraulika Mario oraz łysego Agenta 47 z serii gier Hitman.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA FILM gry wideo lara croft Angelina Jolie Alicia Vicander BAFTA Superman Spider-Man darth vader gwiezdne wojny Justyna Grabarz Trójka

Ewa Konstancja Bułhak: aktorowi zależy na tym, aby widzowie wynieśli coś z każdej sztuki

W audycji "W antrakcie" mogliśmy m.in. posłuchać wywiadu z aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, a także dubbingową i radiową, Ewą Konstancją Bułhak. Nasza gościni opowiedziała o swoich ostatnich aktywnościach. Aktorka opowiadała między innym o swoim występie w sztuce teatralnej "Król Lear" wystawianej na deskach Teatru Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Konstancja Bułhak Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR Teatr Polskiego Radia Teatr Narodowy w Warszawie Teatr Komedia w Warszawie

Marek Toporowski: pomysłów na nowe nagrania mam sporo [ZOBACZ WIDEO]

- Nie miałem nawet czasu zorganizować przyjęcia urodzinowego, odbędzie się ono z pewnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że ten jubileusz mnie zmobilizuje. Mam jeszcze kilka lat na to, aby dokonać wielu ciekawych nagrań. Pomysłów w każdym razie mam sporo - mówił w Dwójce Marek Toporowski, najwybitniejszy polski klawesynista, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Klaudia Baranowska Marek Toporowski instrumenty dyrygent Dwójka MUZYKA barok muzyka dawna

Odkrywanie historii i klasyki kina - "Timeless Film Festival Warsaw"

8 dni, 130 pełnych metraży, 80 filmów krótkometrażowych oraz koncerty muzyki filmowej - tak zapowiada się pierwsza odsłona "Timeless Film Festival Warsaw". Otworzy go w poniedziałek (8 kwietnia) seans "Męczeństwa Joanny d’Arc" z 1929 roku, któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana przez Stefana Wesołowskiego, a wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej. O szczegółach opowiadali w Trójkowej audycji "Wszystko wszędzie teraz" Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński, dyrektorzy artystyczni wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka FILM Trójka Łukasz Muszyński Sebastian Smoliński Patrycja Mucha Katarzyna Mazur Tom Ripley

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll odeszli 2024 pisarze i poeci Anna Lisiecka wspomnienie Dwójka Ewa Dałkowska Krystyna Prońko Andrzej Ferenc Michał Komar Olgierd Łukaszewicz Marcin Wolski Janusz Kukuła Andrzej Nowak