Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Piękny początek". Bohaterowie z filmów "Armageddon", "Titanic" i "Interstellar" na deskach teatru

W piątek 8 marca premiera spektaklu "Piękny początek" w Teatrze Studio w Warszawie. - Myślę, że to, czego się najbardziej boimy, i to, co wskazujemy jako naszą porażkę, może otworzyć przed nami coś nowego. W tym spektaklu skupiamy się głównie na twórczym potencjale katastrofy - mówił w Dwójce reżyser Rob Wasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  premiera Maria Czok spektakl TEATR Dwójka Teatr Studio

Polskie Nagrody Filmowe Orły wręczone. Co mówili laureaci? [POSŁUCHAJ]

Polskie Nagrody Filmowe Orły wręczone. Nagrodę w kategorii Najlepszy film zdobyła "Zielona granica" Agnieszki Holland. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia życia. Najwięcej, bo sześć nagród zdobył film "Kos" Pawła Maślony. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Orły 2024 kino film polski Agnieszka Holland Magdalena Cielecka Michał Kwieciński Michał Sobociński film Zielona granica film Filip

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KSIĄŻKA Dwójka Oscary Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood

Italianista: trudno, żebyśmy makaron al dente nazywali makaronem "na ząb"

- Italianizmy, zarówno te, które trafiły do polszczyzny w minionych wiekach i dekadach, jak i te, które trafiają współcześnie, kreują pewną niszę. To jest nisza silna i istotna, gdyż funkcjonuje dosyć mocno w konkretnych obszarach społeczeństwa. W przeszłości była to muzyka, sztuki piękne, sztuki kulinarne. W tej chwili to właśnie gastronomia wydaje się najbardziej dominującym obszarem oddziaływania - mówił w Dwójce Łukasz Jan Berezowski, współautor książki "Italiano vero. Leksyka włoska w polszczyźnie XXI wieku".
Zobacz więcej na temat:  Włochy KSIĄŻKA Jakub Kukla italianistyka Dwójka język polski Uniwersytet Łódzki kuchnia włoska

"Mamy wspólny język", czyli polsko-rumuński sezon kulturalny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Pod hasłem "Mamy wspólny język" w obu krajach odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym spektakle teatralne, pokazy filmowe i wydarzenia muzyczne. Polsko-rumuński sezon zostanie zainaugurowany w czerwcu i potrwa 17 miesięcy. O szczegółach w Trójce opowiedzieli Sabra Daici i Ovidiu Dajbog-Miron z Rumuńskiego Instytutu Kulturalnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rumunia Rumuński Instytut Kulturalny w Warszawie Tomasz Miara

ORŁY 2024. 26. edycja Polskich Nagród Filmowych - relacja z gali

- Bez twórczości nie ma wolności. Wierzę, że to będą bardzo lata dla polskiego filmu i filmowców, nie chodzi tylko o tantiemy. Mój mentor i mistrz Krzysztof Kieślowski powiedział kiedyś: musimy wspierać polski film, niezależnie od tego, czy jest najlepszy na świecie, czy czasem niekoniecznie. Bo polski film to najlepsza promocja naszych wartości. I nikt tego za nas nie zrobi - mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podczas Gali 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Holland Paweł Maślona Agnieszka Grochowska Eryk Kulm Michał Kwieciński Magdalena Cielecka Michał Sobociński L.U.C L.U.C. Łukasz Rostkowski Dariusz Jabłoński Polska Akademia Filmowa Orły 2024 Polskie Nagrody Filmowe Orły Maciej Buchwald Kordian Kądziela Jakub Piątek Grzegorz Dębowski DK Welchman Hugh Welchman Małgorzata Wosiek Dwójka kino FILM

"Trzy rozmowy". Kurator wystawy: Jarodzkich na pierwszy rzut oka więcej dzieliło, niż łączyło

- Dzieliło ich 31 lat, więc nawet więcej niż jedna generacja. W związku z tym zupełnie inne były też okoliczności kulturowo-artystyczne, w których określali własną, twórczą tożsamość. Na dodatek mieli zupełnie inne temperamenty. Konrad był introwertyczny, skupiony na wnętrzu, a Paweł - zwrócony ku światu, ekstrawertyczny - mówił w Dwójce Marek Śnieciński, kurator wystawy Pawła i Konrada Jarodzkich pt. "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek malarstwo Akademia Sztuk Pięknych Warszawa wystawa SZTUKA Dwójka Paweł Jarodzki Konrad Jarodzki

"W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach". Polskie ślady na Ukrainie

Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Gościem Polskiego Radia 24 był Sławomir Koper, autor książki "W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo mural SZTUKA FILM kino performance Kinomural

Producentka nominowanego do Oscara filmu "Strefa interesów": mam szczęście do twórców, z którymi pracuję

Ewa Puszczyńska jest polską producentką filmową, członkinią akademii filmowych - polskiej, europejskiej i amerykańskiej. Produkowała takie filmy jak "Ida", "Zimna wojna" czy "Głupcy". Najnowszy - "Strefa interesów" - nominowany jest do Oscara w pięciu kategoriach. - Mam szczęście do twórców, z którymi pracuję - przekonuje producentka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Puszczyńska film polski Oscary 2024 kino Martyna Podolska

Joseph Conrad w Zakopanem. Spotkanie z Ingmarem Villqistem [POSŁUCHAJ]

Ingmar Villqist – pod tym pseudonimem pisze dramaty historyk sztuki Jarosław Świerszcz ("Noc Helvera", "Oskar i Ruth", "Beztlenowce"). Krytyk teatralny Roman Pawłowski po przeczytaniu wręczonych mu przez autora dwóch sztuk, napisał w książce "Pokolenie porno" (2003): "Było to objawienie – jeszcze nikt tak w Polsce nie pisał dla teatru". Na "Scenie teatralnej Trójki" zaprosiliśmy do wysłuchania sztuki zatytułowanej "Conrad". 
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Ingmar Villqist Joseph Conrad Józef Korzeniowski Andrzej Mastalerz Katarzyna Warnke Stanisław Brudny Sławomir Orzechowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz pr poleca

Tantiemy z internetu: dlaczego są tak ważne i kiedy wreszcie polscy twórcy będą je otrzymywać?

Popularność platform streamingowych rośnie w zawrotnym tempie, a wraz z nią ilość oglądanych online filmów. Kasety wideo odeszły do lamusa, płyty DVD i Blu-ray zmierzają w tym samym kierunku. Niestety, polskie prawo nie nadąża za rzeczywistością oraz dyrektywami Unii Europejskiej: polscy filmowcy nadal nie otrzymują tantiem za swoje dzieła udostępniane w sieci. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada jednak zmiany. Nowa ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma trafić do Sejmu w ciągu dwóch-trzech tygodni, ma rozwiązać ten problem.
Zobacz więcej na temat:  internet streaming tantiemy Unia Europejska pieniądze Max Cegielski Trójka prawo własności intelektualnej

Arkadiusz Wójcik: jestem wiecznie, wręcz uparcie niezadowolony

Arkadiusz Wójcik od 15 lat jest aktorem Teatru Powszechnego w Łodzi, jednego z najpopularniejszych teatrów komediowych w kraju. Od kilku lat w kolejnych przedstawieniach gra postać Nadii, pomocy domowej, która pomaga rozwiązywać problemy ludzi, u których pracuje. Ta rola stała się wręcz fenomenem Teatru Powszechnego, również prowadzące audycję "W antrakcie" są pod wielkim jej wrażeniem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz komedia TEATR Łódź aktorstwo

Marcin Wicha o "Gościnnych występach..." w rozmowie z Maksem Cegielskim

Marcin Wicha jest projektantem, ale również wykładowcą, pisarzem i felietonistą. Właśnie ukazała się jego nowa książka "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu". I właśnie ta książka była pretekstem do rozmowy, na którą autora zaprosił do "Trzech stron dźwięku" Max Cegielski. Rozmowy, która sięgała zarówno do dzieciństwa obu rozmówców i wspomnień o "Teatrzyku Zielone Oko", jak i do projektowania w ostatnich ośmiu latach, ale i w Rosji przed i po rewolucji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura projektowanie Marcin Wicha Trójka

"W tym filmie nie ma cenzury", zapewnia Jan Dybus, reżyser filmu dokumentalnego "Kuba"

Jesteśmy już po premierze pełnometrażowego dokumentu "Kuba" poświęconego znakomitemu piłkarzowi Kubie Błaszczykowskiemu. Reżyserem jest Jan Dybus, który nie ukrywa, że bohater filmu zawsze był dla niego kimś wyjątkowym. O kulisach realizacji rozmawiał z nim Ryszard Jaźwiński.  
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny kuba błaszczykowski premiera Krzysztof Łoniewski Ryszard Jaźwiński Raf Uzar Trójka