Polskie Radio
Section05

Lublin

Msza św. w intencji więźniarek KL Ravensbrück i wystawa w muzeum. "Trzeba bronić pamięci ofiar"

- Trzeba bronić honoru polskich męczenników niemieckiego okrucieństwa i prawdy o tym, kto był katem, a kto ofiarą - mówił na lubelskim Zamku ksiądz Robert Ogrodnik, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae. W Kaplicy Trójcy Świętej celebrowano mszę świętą w intencji profesor Wandy Półtawskiej i innych byłych więźniarek KL Ravensbrück.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Ravensbrück II wojna światowa aktualności katolickie

Tradycja i kultura Kresów

Sowiecka inwazja na Polskę 17 września 1939 roku niosła za sobą nie tylko konsekwencje polityczne i wojskowe, ale również, a może przede wszystkim społeczne. W następstwie agresji sowieckiej aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wymuszano przyjęcie obywatelstwa radzieckiego, a oficerów, policjantów, ziemian i prawników masowo wywożono na wschód, do łagrów na Syberię. Zniszczone zostały tradycje i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej zwanych Kresami.
Zobacz więcej na temat:  Kresy II Rzeczpospolita tradycja Katarzyna Jankowska

"Kard. Wyszyński był człowiekiem wolności". Rekolekcje przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia

- Kard. Wyszyński był człowiekiem wewnętrznie wolnym. Umiał stawiać granice, których przekroczenie może zniszczyć nasze człowieczeństwo - powiedział bp Edward Dajczak w czasie odbywających się w Lublinie ogólnopolskich rekolekcji online przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego, które zakończą się 9 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Stefan Wyszyński chrześcijaństwo Kościół