Polskie Radio
Section05

Muzeum Narodowe w Warszawie

Wejrzeć w koreański świat wierzeń, symboliki i zwyczajów

Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę "Sztuka polska: niezłomny duch". W "Eurece" o wystawie "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka korea Korea Południowa Korea Północna muzeum buddyzm

"36 razy Rembrandt" w 350. rocznicę śmierci artysty

Rok 2019 został ogłoszony rokiem Rembrandta, by w szczególny sposób upamiętnić 350. rocznicę jego śmierci. Genialny malarz, rysownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku, zwanego "Złotym Wiekiem". Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje wystawy i przedsięwzięcia kulturalne prezentujące wielkie dzieła mistrza. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Rembrandt KULTURA Anna Stempniak Zamek Królewski Michał Montowski

"Wnętrze Katedry w Mediolanie" Marcina Zaleskiego

- Obrazy Marcina Zaleskiego oprócz niezwykłych walorów artystycznych, wspaniałej perspektywy, światła, powietrza, stanowią również dokument tamtych czasów. Dowiadujemy sia z nich, jak wyglądała Warszawa – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zielińska - naczelnik wydziału Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo II wojna światowa malarstwo

Jerzy Miziołek: o Jacku Malczewskim myślano nie raz w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Warszawie do 18 sierpnia 2019 roku można oglądać wystawę "Na jednej strunie. Malczewski i Słowacki" będąca zbiorem obrazów i rysunków pochodzących z Muzeum Narodowego. - Jacek Malczewski przemawia Słowackim, tak jak Słowackim przemawiały całe pokolenia Polaków, w tym też Józef Piłsudski - powiedział o wystawie Jerzy Miziołek, dyrektor placówki.  
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek wystawa Jacek Malczewski

Jarosław Sellin: Westerplatte zasługuje na plenerowe muzeum

- To miejsce niezwykle ważne. Polacy pytani o skojarzenia geograficzne związane z II wojną światową na pierwszym miejscu wskazują Auschwitz-Birkenau, ale na drugim miejscu już Westerplatte. Taka jest siła tego symbolu. Choć miejsce jest zaniedbane, nie opowiada o szczegółach tej bitwy, to odwiedza je rocznie 500 tys. osób - mówił w Dwójce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Siwek Westerplatte