Polskie Radio
Section05

Muzeum Narodowe w Warszawie

Na tropie zaginionej polskiej sztuki

Nie każdy wie, że na całym świecie znajduje się aż 63 tysiące dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski, najczęściej w wyniku II wojny światowej. Niektóre z nich można zobaczyć w kalendarzu "Dzieła utracone" na 2021 rok, przygotowanym przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim są przedstawienia kobiet utrwalone w malarstwie, rysunku i rzeźbie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA Andrzej Mastalerz SZTUKA malarstwo

FERIE ONLINE Zwiedzanie zamków, starożytna moda w MNW i warsztaty w Wieliczce. Ruszają ferie online dla dzieci i młodzieży

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi zaprasza na Ferie po Królewsku online. Będą to wirtualne spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Do spotkań w sieci zapraszają też m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Sprawdź, jak wygląda program zajęć niektórych instytucji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ferie zimowe społeczeństwo dzieci młodzież

FERIE ONLINE "Ferie po królewsku online" czyli muzealna nowoczesność dla dzieci

Muzeum oczami dziecka z Idą Nowakowską czy warsztaty wokalne z serii Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich z Piotrem Rubikiem? To tylko niektóre z atrakcji "Ferii po królewsku online" - akcji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, której patronuje Polskie Radio. W sumie najmłodsi mogą poznać zakamarki i historie obiektów z różnych części Polski! 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ferie zimowe społeczeństwo dzieci młodzież POLSKA

Henryk Siemiradzki. Siła ważnych i wzniosłych tematów

177 lat temu urodził się jeden z najwznioślejszych polskich malarzy - Henryk Siemiradzki. Podawane są dwie daty urodzenia - 12 i 24 października 1843 roku. Różnica wynika z faktu rachuby czasu związanego z przechodzeniem kalendarza juliańskiego („stary porządek“) na gregoriański („nowy porządek“). Nasz kalendarz określa datę urodzenia Henryka Hektora Siemiradzkiego na 24 października. Jako malarz był chyba najbardziej znanym polskim przedstawicielem akademizmu. Kierunek ten w okresie od XVII do XIX wieku odwoływał się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA artysta malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie

"Tylko prawda jest interesująca". Reżyser Maciej Pawlicki o festiwalu filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

- Zadaniem historyków, publicystów, dziennikarzy i filmowców jest opowiedzenie prawdy i historii we wszystkich jej wymiarach. Problem polega na tym, że w wielu obszarach została ona zafałszowywana, a próby odkrywania tych „ciemnych stron” spotykały się z wrzaskiem, że nie wolno tykać świętości - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki (publicysta i producent). W dyskusji o tym, jak opowiadać językiem filmu o trudnych momentach polskiej dziejów mówili także Anna Ferenc (członek jury festiwalu, reżyser) oraz Krzysztof Nowak (reżyser, producent).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko malarstwo Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Joanna Lichocka

"Aria czy barbaria". Rola emocji w sztuce współczesnej

- Dziś uważa się, że człowiek powinien kierować się tylko emocjami, we wszystkich aspektach życia. Trzeba pamiętać że w tak ujmowanej rzeczywistości, gdzie emocje są dobrem najwyższym, gubimy porządek środka, racjonalności, zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24, dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji o roli emocji w sztuce wzięli również udział Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW "Zamek Ujazdowski) oraz Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko malarstwo