Polskie Radio
Section05

NAUKA

Czy Rzymianie traktowali małpki jak ludzi? Odkrycie Polaków

Ponad 200 kolejnych pochówków małp, psów i kotów odkryli polscy archeolodzy na cmentarzysku z I i II wieku w egipskim Berenike. Odnaleźli też pochówki cielców, które - jak przypuszczają - złożono w ofierze pod cmentarz zwierzęcy lub pobliski obiekt sakralny. Przełomowy może okazać się charakter pochówków małpek. Były one grzebane przez właścicieli z przedmiotami, co zdaniem badaczy może świadczyć o niemal traktowaniu tych zwierząt niemal na równi z ludźmi. 
Zobacz więcej na temat:  Egipt archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne zwierzęta Bartłomiej Makowski

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kosmos astronomia inżynieria Polska Akademia Nauk astronautyka

Przełomowa terapia genowa. 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch

Dzięki pionierskiej terapii genowej półtoraroczna Opal Sandy z Wielkiej Brytanii odzyskała słuch. Głuchotę spowodowała u niej wada genetyczna, a zabieg wykonano jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziewczynki. Po sześciu miesiącach od zastosowania terapii dziecko było w stanie usłyszeć nawet szept. Zaczęło również wypowiadać pierwsze słowa.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Piotr Skarżyński słuch dzieci zdrowie zdrowie dziecka medycyna

Człowiek orkiestra. Prof. Tadeusz Pietras: mam jeszcze dużo marzeń

Rzadko się zdarza, aby jeden człowiek skupiał w sobie tak wiele wiedzy i umiejętności. Prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menedżer zdrowia, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - opowiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego w życiu postawił na wiedzę i edukację. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie psychiatria medycyna biologia psychologia badania

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Tomasz Żąda Trójka

Kleszcze atakują! Radzimy, jak uniknąć ukąszenia, rozprawiamy się ze szkodliwymi mitami [GRAFIKA]

Późna wiosna i lato to były tradycyjne pory, kiedy kleszcze atakowały ludzi. Zmiany klimatyczne i wyraźne ocieplenie sprawiły, że te pajęczaki są aktywne praktycznie przez cały rok. A że przenoszą groźne choroby, warto być czujnym i wiedzieć, jak zminimalizować niebezpieczeństwo ukąszenia. Przy okazji demaskujemy szkodliwe, a czasami wręcz niebezpieczne, mity związane z kleszczami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie kleszcze borelioza Radosław Nałęcz Trójka