Polskie Radio
Section05

Napoleon Bonaparte

"Napoleon" Ridleya Scotta. Historyk nie zostawia na filmie suchej nitki. "Głupoty wołają o pomstę do nieba"

- Ridley Scott powiela bezrefleksyjnie XIX-wieczną brytyjską propagandę. To nie jest film o prawdziwym Napoleonie Bonaparte – taką miażdżącą ocenę wystawia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl superprodukcji o cesarzu Francuzów prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego, historyk i znawca epoki napoleońskiej
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_Bonaparte Napoleon_I Ridley Scott FILM W POLSKIM RADIU Oscary 2024

"Napoleon" Ridleya Scotta - film a rzeczywistość. Odpowiadamy na pytania, które zadawaliście sobie podczas seansu

Film "Napoleon" Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej, który na ekranach polskich kin zagościł 24 listopada, to epicki obraz przedstawiający oszałamiającą karierę jednej z najważniejszych postaci w historii ludzkości, kładąc nacisk na relację Napoleona z Józefiną. Reżyser kilkakrotnie musiał uciekać się do skrótów fabularnych. Jeśli widzieliście film, to w wielu momentach musieliście zadawać sobie pytanie: Czy tak było naprawdę? 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_I Napoleon_Bonaparte Oscary 2024

"Napoleon" Ridleya Scotta. Kim są i jak wyglądali naprawdę bohaterowie epickiego filmu o Cesarzu Francuzów

Nowy film Ridleya Scotta opowiada historię jednej z najbardziej niezwykłych postaci w historii świata. Napoleon to człowiek, który swoją osobą wypełnił cały początek wieku XIX. Jednak Bonaparte nie działał w próżni, a na ekranie przewija się szereg postaci historycznych, które wpłynęły na los Cesarza Francuzów, z jego żoną Józefiną na czele.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_I Napoleon_Bonaparte FILM Francja Ridley Scott Oscary 2024

Kamieniec. Ruiny pałacu, w którym mieszkał Napoleon

W Kamieńcu na ziemi warmińsko-mazurskiej władca spędził kilka miesięcy. To właśnie tu rozkwitł jego romans z Marią Walewską. – Niestety, ta jedna z najpiękniejszych rezydencji na Warmii i Mazurach została zniszczona w wyniku pożaru w styczniu 1945 roku, kiedy do wsi wkroczyła Armia Radziecka. To jedna z największych strat na obecnych ziemiach polskich – przyznaje Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce Maria Walewska

Napoleon Bonaparte i Aleksander I. Który z nich dawał nadzieje na odzyskanie Polski?

Z kim były związane historyczne nadzieje na odzyskanie Polski? Z Napoleonem Bonaparte, przywódcą rewolucyjnej Francji, czy z Aleksandrem I, carem imperium rosyjskiego w latach 1801-1814? - Rywalizacja Napoleona z Aleksandrem otworzyła pewnego rodzaju przetarg na sprawę polską. W odpowiedzi na Księstwo Warszawskie Aleksander również musiał coś dać Polakom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rosja Francja Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Korsykańskie korzenie Napoleona. Rodzina Bonaparte i kardynał Józef Fesch

Korsyka - górzysta, śródziemnomorska wyspa o surowej roślinności - stała się słynna z powodu rodziny Bonaparte. W Ajaccio, największym z miast, znajduje się dom rodzinny Napoleona i wiele pamiątek z nim związanych. Na Korsyce wychował się także kardynał Józef Fesch, którego ambicje sięgały Watykanu i Lyonu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Sygnatury Napoleona Bonaparte". Listy Napoleona do Polaków i o Polakach

Korespondencja, listy, rozkazy, odezwy i raporty z podpisem "Bonaparte" lub "Napoleon" czy sygnowane literą "N" eksponowane są w pałacu Pod Blachą w Warszawie w dniach 7 maja - 31 lipca 2022 r. na wystawie "Sygnatury Napoleona Bonaparte". Pokazują one związki Polaków z Napoleonem: żołnierzy, ale także arystokratów, którzy czynili zabiegi dyplomatyczne w sprawie polskiej racji stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Zamek Królewski wystawa historia Polski

Dziś Dzień Białych Skarpet. Co znaczą dla współczesnej mody?

W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA moda Mediolan buty Michael Jackson starożytność starożytna Grecja Rzym

"Hałastra". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Adama Wojtyszki

Słuchowisko Tomasza Lerskiego powstało w 200 rocznicę śmierci Napoleona Bonaparte, postaci wiele znaczącej dla polskiej historii. To studium upadku człowieka, który traktowany był i czczony jak bóg i mąż opatrznościowy, zaś w chwili swego największego dramatu i klęski okazał pogardę tym, którzy byli gotowi oddać za niego życie.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Adam Wojtyszko Krzysztof Szczepaniak Wojciech Solarz Piotr Furman Jarosław Boberek Sławomir Pacek Arkadiusz Janiczek