Polskie Radio
Section05

Paryż

Stefan Starzyński - gospodarz i reformator stolicy w latach 1934-1939

Praca, dorobek i wysiłek, jaki Stefan Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami włożył w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze, są obecnie przedmiotem badań naukowych. To historia niezwykłej przemiany miasta, począwszy od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na tymczasowego prezydenta m.st. Warszawy (2 sierpnia 1934 roku), do dnia aresztowania go przez Gestapo i uwięzienia na Pawiaku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA NAUKA historia Polski Stefan Starzyński Mokotów Żoliborz komunikacja miejska reformy woda Muzeum Niepodległości w Warszawie Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Paderewski i Dmowski. Ambasadorzy sprawy polskiej w Paryżu

Traktat wersalski, który zakończył I wojnę światową, był efektem działań i negocjacji podejmowanych m.in. przez polską delegację w Paryżu. - Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i delegaci Józefa Piłsudskiego pokazali, co oznacza obrona polskich interesów i dopominanie się o polskie racje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Jaką rolę odegrali w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ustaleniu jej granic?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn Roman Dmowski Ignacy Jan Paderewski

Koniec historycznego procesu w Paryżu. Sąd wyda wyrok ws. zamachów terrorystycznych w 2015 roku

W Paryżu zostanie ogłoszony w środę werdykt w procesie dotyczącym zamachów przeprowadzonych przez terrorystów Państwa Islamskiego w stolicy Francji w 2015 roku. Dwudziestu oskarżonych było sądzonych za współudział w serii ataków, w których zginęło 130 osób. Były to najbardziej krwawe ataki we Francji od czasu drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja sąd zamachy terrorystyczne we Francji terroryzm

Wybory parlamentarne we Francji. Znamy sondażowe wyniki I tury

We Francji ogłoszono wstępne wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych, w których wybierani są deputowani do Zgromadzenia Narodowego (niższej izby parlamentu). Najwięcej głosów zdobyły sojusz lewicy i centrowa koalicja popierająca prezydenta Emmanuela Macrona. Zgodnie z przewidywaniami, obie formacje osiągnęły bardzo zbliżone wyniki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa wybory parlamentarne Emmanuel Macron

Dominacja uczucia nad rozumem. Trwają obchody Roku Romantyzmu

Tęsknota za rajskim światem oraz poczucie beznadziei, a do tego poszukiwanie ideału i pięknej miłości. Trwa Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Co przygotowano? 
Zobacz więcej na temat:  Rok Romantyzmu Polskiego Adam Mickiewicz Instytut Adama Mickiewicza Poznań Trójka Marta Piasecka romantyzm Ballady i Romanse

"Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem". Chaos organizacyjny przed finałem Ligi Mistrzów

Z ponad półgodzinnym opóźnieniem, czyli o godz. 21.37 rozpoczął się finału Ligi Mistrzów w Paryżu. To wszystko za sprawą fatalnej organizacji wydarzenia, ponieważ kibice nie zostali na czas wpuszczeni na trybuny Stade de France. W związku z tym pod stadionem w Paryżu dochodziło do kuriozalnych sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja SPORT Piłka nożna liga mistrzów Liverpool FC Real Madryt Liga Mistrzów 21/22 kibice

"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  mapy Dwójka Paweł Siwek archiwum biblioteka emigracja