Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Chrystus Nazareński Wykupiony

W naszych spotkaniach ze sztuką ludową na czas Wielkiego Postu historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński zabiera nas w podróż po Europie, aż do północnej Afryki, a konkretnie do Maroka. W tej podróży wędrujemy śladem motywu, który na przestrzeni lat stał się bardzo popularny w polskiej sztuce ludowej. W cyklu "Pasja według Łukasza" czas na gawędę o Jezusie Nazareńskim.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post

Obrazy jak spod mikroskopu elektronowego – wystawa "Szukając Przestrzeni" w Gdańsku

W Gdańsku świat ludzi łączy się ze światem spod mikroskopu elektronowego. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na wystawę "Szukając Przestrzeni", na której zaprezentowanych zostanie 40 prac wykonanych wiązką elektronów, o czym w Trójce opowiedział Piotr Okoczuk, współautor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku wystawa Tomasz Miara

"Trzy rozmowy". Kurator wystawy: Jarodzkich na pierwszy rzut oka więcej dzieliło, niż łączyło

- Dzieliło ich 31 lat, więc nawet więcej niż jedna generacja. W związku z tym zupełnie inne były też okoliczności kulturowo-artystyczne, w których określali własną, twórczą tożsamość. Na dodatek mieli zupełnie inne temperamenty. Konrad był introwertyczny, skupiony na wnętrzu, a Paweł - zwrócony ku światu, ekstrawertyczny - mówił w Dwójce Marek Śnieciński, kurator wystawy Pawła i Konrada Jarodzkich pt. "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek malarstwo Akademia Sztuk Pięknych Warszawa wystawa KULTURA Dwójka Paweł Jarodzki Konrad Jarodzki

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo mural KULTURA FILM kino performance Kinomural

Motywy Matki Boskiej Bolesnej w sztuce ludowej na Wielki Post

Trwa kolejny tydzień Wielkiego Postu. O tej porze w sobotnich Porankach Dwójki przez siedem wielkopostnych tygodni słuchamy o pasyjnej sztuce ludowej, która w ogromnym stopniu odzwierciedlała i determinowała przeżywanie tego okresu m.in. na dawnej polskiej wsi. Naszym przewodnikiem po świecie pasyjnych motywów jest historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński z Muzeum im. księdza doktora Władysława Łęgi w Grudziądzu. Tym razem opowie nam o inspiracjach, których źródłem była Matka Boska.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post

Bunkier Sztuki znów otwarty. "Warunki pozwolą na prezentację najlepszych dzieł świata"

- To dla mnie ogromne wyzwanie. Obejmuję stanowisko w całkiem nowej instytucji, która z jednej strony ma bogatą historię, a z drugiej jest po remoncie i już niedługo zostanie tam zainaugurowana ogromna wystawa. To znaczy, że warunki i infrastruktura w galerii będą pozwalały na prezentację najlepszej światowej sztuki - mówiła w Dwójce Delfina Jałowik, która 1 marca obejmie stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Kraków Bunkier Sztuki wystawa Magdalena Abakanowicz jerzy nowosielski sztuki wizualne KULTURA Delfina Jałowik

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach, czyli Szymanowski na miarę naszych czasów

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach to współczesna interpretacja baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego. Pionierski projekt łączy piękno muzyki wykonywanej na żywo przez NOSPR z choreografią ikony współczesnego tańca Wayne’a McGregora i ruchomymi obrazami artysty wizualnego Bena Cullena Williamsa, tworząc ekscytujące widowisko muzyczno-filmowo-baletowe.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA balet NOSPR MUZYKA sztuczna inteligencja premiera Tomasz Miara Ewa Bogusz-Moore Trójka

Sakralne malarstwo na szkle z Ukrainy

W sobotnim Poranku Dwójki w cyklu "Pasja według Łukasza", w którym w Wielkim Poście spotykamy się z historykiem sztuki i etnografem Łukaszem Ciemińskim z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, zgłębiamy motywy pasyjnej sztuki ludowej. W drugą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę w dzisiejszym odcinku słuchamy o malarstwie cerkiewnym.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post

"Nowa ekspresja" w toruńskim CSW: największa wystawa polskich "dzikich" artystów lat 80.

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarto wystawę pt. "Nowa ekspresja" prezentującą twórczość wybitnych artystów z kręgu niezależnej sztuki lat 80. XX w., tzw. Nowych dzikich. Na wystawie można zobaczyć dzieła m.in. Sylwestra Ambroziaka, Waldemar Fydrycha "Majora", Zdzisława Nitki, Leona Tarasewicza, Zbigniewa Macieja Dowgiałły, artystów Łodzi Kaliskiej czy z kręgu Pomarańczowej Alternatywy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo rzeźba Toruń Centrum Sztuki Współczesnej wystawa Tomasz Miara Trójka

Luis Buñuel. "Najlepszy w historii kina człowiek do opowiadania własnych snów"

Należał do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych osobowości światowej kinematografii. W swoich filmach chętnie przekraczał granice moralnego tabu, ukazywał okrucieństwo i brzydotę. Jego dzieła wywoływały więc liczne skandale, a "Viridiana" została nawet potępiona przez Watykan. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Hiszpania Meksyk FILM reżyser kino Salvador Dali surrealizm

Twórcze myślenie i zadawanie pytań. Profesor Andrzej Bednarczyk w reportażu "Moi mistrzowie" [POSŁUCHAJ]

Polski malarz, rzeźbiarz, rysownik i grafik - ciekawość świata, twórcze myślenie i zadawanie pytań wyniósł przede wszystkim ze swojego rodzinnego domu. Prof. Andrzej Bednarczyk w reportażu pt. "Moi mistrzowie" autorstwa Moniki Chrobak. Zachęcamy do wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak Trójka Andrzej Bednarczyk Akademia Sztuk Pięknych Kraków pr poleca