Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Jan Matejko. Wystawa twórczości wybitnego malarza w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie ma chyba w naszym kraju bardziej znanego malarza niż Jan Matejko. Jego obrazy nie tylko towarzyszą kolejnym pokoleniom Polaków, ale również kształtują ich spojrzenie na historię. W tym roku obchodzimy w Polsce Rok Jana Matejki ustanowiony przez Senat RP na wniosek Muzeum Narodowego w Krakowie. I właśnie tam można zobaczyć wystawę "Matejko. Malarz i historia", honorującą 185. rocznicę urodzin oraz 130. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo wystawa Jan Matejko Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Michał Żołądkowski Trójka

Zamek Królewski dla młodych ludzi: maluj farbami olejnymi jak starzy mistrzowie

Na Zamku Królewskim wystartował cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych towarzyszących wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny renesansu". W zajęciach wykorzystywana jest nowatorska metoda poznawania technik malarskich dzięki aplikacji Glaze. Proponuje ona proces tworzenia w stylu starych mistrzów, jednak bez sztalug, płócien, farb i pędzli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA malarstwo edukacja młodzież dzieci Zamek Królewski Jacek Frentzel Michał Żołądkowski Trójka

"Lekcja anatomii". Rembrandt i oficjalny wizerunek amsterdamskich chirurgów

"Lekcję anatomii doktora Tulpa" Rembrandt namalował w 1632 roku i był to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem portretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  Rembrandt malarstwo Dwójka Grażyna Bastek Michał Montowski

Centrum Sztuki Włączającej działa, by sztuka była jedna

- Niestety dziś niepełnosprawność to wciąż czynnik wyłączający z kultury - mówi Justyna Wielgus, reżyserka Teatru 21. - Moim wielkim marzeniem i celem Centrum Sztuki Włączającej jest, by nie mówić: "sztuka włączająca", "sztuka inkluzywna", tylko po prostu: "sztuka, która ma bardzo wiele reprezentacji, wiele języków, ekspresji, form" - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo niepełnosprawność wykluczenie społeczne TEATR

10. Triennale Młodych dla utrwalenia gestów serca i solidarności

10. Triennale Młodych w Orońsku to polsko-ukraińskie wydarzenie mające na celu nie tylko ukazanie przekroju przez aktualną twórczość artystów z Polski i Ukrainy, ale również opowiedzenie o dalszych możliwych losach wspólnoty obydwu narodów walczących o demokratyczną przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej. To wyjątkowe spotkanie twórców, tu "młodych" nie określa wiek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo KULTURA

Złota Wyspa. Paweł Althamer stworzył w Warszawie nową przestrzeń do wspólnych działań

Skalisty wybieg na którym mieszkały niedźwiedzie brunatne przy Alei Solidarności był przez lata jednym z najbardziej charakterystycznych punktów stolicy. Od kiedy w 2020 roku, po 68 latach misie opuściły wybieg, stał on pusty. Aż do teraz: Paweł Althamer wpadł na pomysł, aby stworzyć tam przestrzeń przeznaczoną dla ludzi, dla wspólnych działań międzypokoleniowych i międzyśrodowiskowych. A na dodatek pomalował go na złoto.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Paweł Althamer Warszawa ZOO Katarzyna Cygler Trójka

Dzień Konserwatora Zabytków - jakie są wyzwania tego zawodu?

- Nasz rynek jest trudny, konserwatorzy to nie jest jedna grupa aktywności, mamy różne specjalizacje. Zajmujemy się kamieniem, malarstwem, drewnem, papierem, metalem, tkaniną. W to rozgraniczenie wchodzi się już na etapie studiów - mówił w Dwójce Paweł Jędrzejczyk, konserwator dzieł sztuki z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".
Zobacz więcej na temat:  zabytki Dwójka Jakub Jamrozek