Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk rocznica Zachęta galeria

Sylwia Zientek: równolegle z mężczyznami sztukę tworzyły też kobiety

- Chodziło mi o uzupełnienie polskiej historii sztuki o postacie artystek, o których niewiele wiemy, bo nie mieliśmy skąd się o nich dowiedzieć. Tak naprawdę nie mamy prawa nic o nich wiedzieć - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Zofia Stryjeńska Alina Szapocznikow Sylwia Zientek Jakub Kukla Dwójka literatura

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA malarstwo grafika Lwów Kraków kabaret

"Beksiński.Live" – multimedialny spektakl z dziełami malarza w roli głównej

Wielkimi krokami zbliża się premiera wyjątkowego multimedialnego spektaklu "Beksiński.Live", w trakcie którego zaprezentowane zostaną wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii dzieła pędzla Zdzisława Beksińskiego. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu czołowych polskich muzyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler malarstwo Zdzisław Beksiński

Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii

130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Informacje o jego śmierci ukazały się w 32 europejskich gazetach. Zarówno do rodziny, jak i do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych spływały wtedy telegramy z kondolencjami od przyjaciół i uczniów, m.in. z Wiednia, Monachium, Berlina czy Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Jakub Domoradzki malarstwo

"Darmowy listopad". Rezydencje królewskie z bezpłatnym wstępem

Po raz 12. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. Akcja "Darmowy listopad", organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA muzeum Zamek Królewski Wawel Wilanów

Biografka Edwarda Dwurnika: był robotnikiem sztuki

- Edward Dwurnik generował bardzo skrajne emocje. Jedni go kochali, inni nienawidzili, większość zazdrościła. Zazdroszczono mu pędu do pracy; tego, że on naprawdę był robotnikiem sztuki. To nie jest tytuł na wyrost, on w pełni oddaje charakter Edwarda Dwurnika artysty - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Dwurnik. Robotnik sztuki".
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo Edward Dwurnik Monika Zając Dwójka rocznica wywiad