Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Wręczono nagrody "Giganci kultury 2023". "Bez sztuki społeczeństwo nie może funkcjonować"

W środę na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się gala "Giganci Kultury 2023", podczas której wręczono nagrody dla najbardziej zasłużonych instytucji i osób. Gościem był minister kultury Piotr Gliński, który podkreślił, że "wspólnota narodowa, która dba o kulturę, jest silna i bezpieczna. Kultura i sztuka są tym, bez czego społeczeństwo nie może funkcjonować". - Bardzo dziękuję grupie Polska Press za jej zaangażowanie w promowanie polskiej kultury - powiedział szef MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński

"Fredro poszukiwany". Jarosław Gajewski: skupiamy się na twórczości dramaturgicznej

- Mam narastającą potrzebę odnalezienia Fredry jako ważnego komponentu naszej kultury, mówiąc współczesnym językiem, jako twardego dysku naszej kultury, który wciąż daje się jeszcze odczytać. Za chwilę mogą być z tym już trudności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia aktor i reżyser Jarosław Gajewski, kurator programu pt. "Fredro poszukiwany". 
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Aleksander Fredro TEATR spektakl aktorstwo

"Chiny. Opowieść prawdziwa". Dyrektor CSW: jestem pewien, że wystawa się odbędzie

- Większość obrazów, instalacji, grafik jest już u nas. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, montujemy jeszcze specjalnie zrobiony na tę wystawę, bardzo ciekawy i efektowny neon. Mnie ta wystawa już teraz bardzo się podoba - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W najbliższy piątek zaplanowano tam otwarcie wystawy "Chiny. Opowieść prawdziwa/Tell China's Story Well", którą chce zablokować ambasada Państwa Środka.
Zobacz więcej na temat:  Centrum Sztuki Współczesnej CSW Zamek Ujazdowski Chiny Dwójka Jakub Kukla protest wystawa

Tymon Niesiołowski - przedstawiciel formizmu w polskim ekspresjonizmie

58 lat temu, 12 czerwca 1965 roku, zmarł w Toruniu Tymon Niesiołowski - malarz i grafik, twórca sztuki użytkowej, pedagog. W zróżnicowanym świecie malarstwa w Polsce uchodził za czołowego przedstawiciela formistów, polskiego awangardowego ruchu literacko-artystycznego, zwanego wcześniej także polskim ekspresjonizmem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA malarstwo awangarda Dwudziestolecie międzywojenne Wilno Toruń

Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010". Przegląd stylów i tendencji w sztuce

"Polski mężczyzna 1910-2010" to tytuł najnowszej wystawy w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach). Na ekspozycję składają się obrazy i rzeźby, które przedstawiają mężczyzn w rolach społecznych i zawodowych, jakie pełnili w ciągu stu lat. Na dziełach artystów takich jak Maja Berezowska czy Henryk Czarnecki ukazani są m.in. górnicy, rolnicy, biznesmeni, ojcowie i mężowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kielce Jakub Domoradzki mężczyzna malarstwo

"Madonna z Dzieciątkiem" wróci do kraju. "Technologia pomaga w odzyskaniu dzieł sztuki"

- To pierwsza polska strata wojenna, która wraca do kraju z Dalekiego Wschodu. Dzięki naszym systemom pochodząca z kolekcji Lubomirskich z Przeworska "Madonna z Dzieciątkiem" została odnaleziona i zidentyfikowana w jednym z japońskich domów sztuki - mówił w Dwójce Tomasz Śliwiński z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Dwójka Jakub Kukla

"Kasten" - przekrojowa wystawa twórczości Andrzeja Kastena

- Rzeźby Andrzeja Kastena są zjawiskowe, pełne takiego spokoju. Jest też duża różnorodność u artysty w materiale. Można więc zobaczyć różne techniki, bo jest zarówno rzeźba z drewna, jak i z kamienia, a także ceramika. Dodatkowo to wszystko ozdabiają jeszcze na ścianach rysunki, monotypie i pastele - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Chlebowicz, organizatorka wystawy "Kasten" w warszawskiej Galerii Test.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Dwójka Jakub Kukla galeria wystawa