Polskie Radio
Section05

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka - mistrzyni PR-u. Szkic do prawdziwego portretu

Tamara Łempicka to artystka nieszablonowa, działająca na wyobraźnię odbiorców. Wokół jej życia i twórczości narosło jednak wiele mitów. Zmierzyła się z nimi dr hab. Katarzyna Mieczkowska. Dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie nie ma wątpliwości, że Łempicka była "mistrzynią PR-u". Jednocześnie wiele jej decyzji miało być podyktowanych strachem. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo KULTURA Ula Kaczyńska

"Między przepaścią a nadzieją"? Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego

Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego nie miały łatwego zadania. Często wchodziły w ten okres bez ukończonych szkół, były lekceważone. Jedna z najwybitniejszych artystek tego czasu, Zofia Stryjeńska, tak charakteryzowała przełom epok, w którym przyszło jej funkcjonować: "Urodziłam się za późno by tańczyć kankana, a za wcześnie by podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją". 
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Hanna Wróblewska Grzegorz Kalinowski Zofia Stryjeńska SZTUKA malarstwo

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura

"Tamara Łempicka - ponad granicami". Historyczna wystawa w Lublinie

Do tej pory w polskich zbiorach państwowych znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej: w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Od niedawna to się zmieniło. Zakupione przez Polskę dzieła (w sumie osiemnaście prac) artystki od 23 czerwca można podziwiać w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka - ponad granicami".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska KULTURA Lublin Meksyk

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka malarstwo Jacek Malczewski SZTUKA

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla KULTURA

Sukces wystawy "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" 

Jeszcze przez kilka dni w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę poświęconą osobie i twórczości malarki Tamary Łempickiej. - Wystawa cieszy się olbrzymią popularnością. Odwiedziło ją już blisko 70 tys. osób. W ostatnich dniach jej trwania spodziewamy się kolejek - mówi w Czwórce Katarzyna Mieszkowska, dyrektor muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Lublin KULTURA malarstwo Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo