Polskie Radio
Section05

Trójka

Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz SZTUKA malarstwo sztuczna inteligencja konferencja Łódź KULTURA

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

Równouprawnienie w piłce nożnej. Dlaczego kobiecy futbol nie jest tak ceniony jak męski?

Kobieca piłka nożna zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż daleko jej do poziomu popularności, jaki osiągnął męski futbol. Jakie są tego przyczyny, czy zarobki piłkarek różnią się od zarobków piłkarzy i czy w piłce nożnej możemy mówić o równouprawnieniu? O kobiecym futbolu opowiadała Karolina Wasielewska - autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski równouprawnienie aktywność aktywność fizyczna

Pożegnanie ikony. Wspomnienie Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Przez ponad pół wieku prowadził w Polskim Radiu swoje słynne "Trzy kwadranse jazzu". Jeszcze w poniedziałek, 6 maja, mieliśmy okazję usłyszeć jego głos na antenie radiowej Trójki. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to jego pożegnanie. W audycji specjalnej wraz z gośćmi wspominaliśmy legendarnego Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który zmarł 7 maja w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Mariusz Owczarek MUZYKA Jazz Henryk Miśkiewicz Andrzej Święs Paweł Brodowski

Generał polskiego jazzu. Archiwalny reportaż Jakuba Tarki o Janie Ptaszynie Wróblewskim

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą i – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki z 2015 roku, opowiadający o zmarłym we wtorek, 7 maja, Janie Ptaszynie Wróblewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka reportaż pr poleca MUZYKA Jazz Melomani Krzysztof Komeda Dorota Miśkiewicz Jan Borkowski

"Płonie las", najnowszy singiel Bovskiej, przedpremierowo w Trójce! Artystka odsłania nową twarz…

Już w środę, 11 maja, odbędzie się premiera nowego singla Bovskiej zatytułowanego "Płonie las". To pierwsza zapowiedź nowego krążka, nad którym artystka pracuje od kilku miesięcy. Wokalistka odsłania nową siebie i udowadnia, że jest jak najbardziej świadoma momentu życia w którym aktualnie się znajduje. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Bovska premiera singiel album Radosław Nałęcz

Muzyka, wszechświat i gwiazdy, czyli Festiwal Katowice Kultura Natura "Muzyka sfer"

IX Festiwal Katowice Kultura Natura rozpocznie się w NOSPR już w piątek, 10 maja. I w tym roku sięgnie gwiazd, gdyż jego hasło przewodnie brzmi "Muzyka sfer". Widzów czekają kosmiczne przeżycia, gdyż jak powszechnie wiadomo wszechświat i muzyka rezonują harmonią i matematycznym porządkiem.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA NOSPR Festiwal Katowice Kultura Natura Katowice Ewa Bogusz-Moore Radosław Nałęcz

Ogólnopolski bilet dla transportu publicznego? Rząd: jesteśmy na etapie sprawdzania

Jeden, bilet komunikacyjny na pociągi, autobusy, tramwaje i metro w całym kraju? Niewykluczone, że wkrótce nie będzie to już jedynie wizja przyszłości. Aktualnie nad takim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Miałoby ono usprawnić podróż po kraju. Na razie resort sprawdza, jak funkcjonuje to w innych krajach i pojedynczych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Michał Matus infrastruktura ministerstwo infrastruktury transport publiczny komunikacja miejska podróże pociągi autobus tramwaj

Propaganda a media społecznościowe. "Świadomość polityczna jest dosyć niska"

W mediach społecznościowych na popularności zyskuje piosenka propagandowa Korei Północnej. Użytkownikom nie przeszkadza jej treść; ważne, że wpada w ucho i nadaje się do wykorzystania w filmikach. Wraz z fenomenem piosenki pojawia się jednak pytanie: czy w social mediach powinny być ostrzeżenia przed tego typu treściami? A może powinniśmy uświadamiać młodych i zachęcać do poznawania historii? Nie brakuje też głosów, że to po prostu przejaw specyficznego poczucia humoru.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Masztalerz Robert Grzędowski media społecznościowe propaganda Korea Północna internet

"Genius loci" - film ukazujący złożoną historię Gdańska, z której można się wiele nauczyć

Gdańsk - miasto wielu kultur, które na przestrzeni lat wywierały na siebie wzajemny wpływ. Miasto, które odegrało niebagatelną rolę w dziejach Polski. Jego złożoną historię - począwszy od XVIII wieku, aż po czasy współczesne - opowiada dokumentalny film "Genius loci" w reżyserii Macieja Jarczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  FILM dokument historia Polski Gdańsk Marcin Mindykowski Radosław Nałęcz